טיפול בצילו של וירוס קורונה, ואולי לאורו?

20/04/2020
ליאת גולדשטיין
ליאת גולדשטיין
פסיכותרפיסטית
טיפול בצילו של וירוס קורונה, ואולי לאורו?

כמה פרדוקסים מביאה עלינו שיגרת החירום הזו, שיצרה הקורונה. אנחנו נורא רוצים קרבה, אבל גם חוששים מפניה. רוצים מגע, ונמנעים ממנו. אנחנו שמים מסכות , מציבים סביבנו חומות, לפעמים אטומות ולפעמים שקופות, והן לא תמיד מלוות בתקווה. כי יש בהן פחד ואי ודאות.

אנחנו זוכים לכאורה להמון זמן שהתפנה, ובכל זאת מתקיימת תחושה שאין זמן לשום דבר, ונורא קשה לקיים שגרת חיים מסודרת. זה כבר מזמן לא רק "בידוד"; זה בעצם לתפוס מחסה מפני משהו שאנחנו לא ראינו, אבל יודעים שיש בו סכנה.

וכן, אנחנו נעים בין אופטימיות די זהירה, לבין פסימיות חסרת מעצורים שמפילה אותנו עמוק לתוך שגרה של חרדה. ומפחיד לשוט בספינה כזו, כשנהר החיים נעשה פתאום כל כך גועש, בשקט הזה. שקט, אבל רק לכאורה.

כל שנותר לנו להפליג רק במחוזות הדמיון, לשחק בתוך עצמנו משחק שאנחנו נכנסים לתוכו, ממש כמו ילדים, ששוקעים בתוך המשחק.                                                                    

ויניקוט, שהיה רופא ילדים ואנליטיקאי אנגלי ופיתח טיפול בילדים דרך משחק, אומר ממש על החוויה הזאת. מדבר על כך שטיבו של משחק הוא להשקיע את המשחק בו, בתוך הסצנה המשחקית, והוא כאילו מנתק את האדם למחוז אחר, למקום שהוא לא "פנים" אבל גם לא "חוץ". המשחק הוא אזור נפרד, ואנחנו מכניסים לתוך האזור המיוחד הזה חלקים מהמציאות הפנימית שלנו. חלקים שהם לקוחים מהעולם הפנימי, וגם מהמציאות המשותפת, שכולנו חווים עכשיו יחד, וחולקים במשותף.                                                                                

וכן, זה קורה גם כשהמשחק מעורר חרדה, כמו שקורה לרבים מאיתנו עכשיו בתקופה הזאת. לפעמים מרגישים שהמשחק הגיע לנקודת שיא, ובימים האלה, זה בהחלט יכול להיות שיא של חרדה. אז מתפתח צורך להגיב, להוריד ולו במעט את מפלס החרדה. אנחנו לא זוכרים באותו הרגע, שאנחנו שקועים באזור משחקי שכזה, שלא הכל קשור למציאות החיצונית, ומעורבים בזה גם חלקים מתוך העולם הפנימי, שהחוויה מתוכו משוחזרת עכשיו מול המצב הלא ברור הזה.

ואנחנו נפגוש את זה בקליניקה שלנו כמטפלים: עליה ברמת החרדה, מריבות בתוך המשפחה, כן, פריקת חווית החוסר אונים והפחד, דווקא במקום שאמור להיות המבצר או המגן עבורנו - הבית שלנו. ואז רבים עם האנשים הכי קרובים, כי קשה, כל כך קשה החוויה הזו, ואין לאן לברוח. וקל מאוד ליפול לתוך הקלישאות האלה, שמדברות על המשחק כהזדמנות. בואו נזכור שלפני הכול המשחק הזה קשור בחיים.                                             

אז כן, המשחק הזה כמו כל משחק, מציע הזדמנות, אבל הוא גם מאפשר הימצאות במקום הזה החרד, המסתגר, המסוכסך, המתגונן.                                     

מה שבאמת יכול להקל, זו הידיעה, שחלק מהחוויה מעורב או אפילו נובע מהעולם הפנימי, מחרדות ששוכנות עמוק בנפש והן לא קשורות למציאות שנכפית עלינו מבחוץ, אבל היא מציפה אותן.

בטיפול אנחנו מדברים את החוויה, קוראים בשמה ומעבדים. שיח שפותח אפיק יצירתי של חלום ומציאות של הרגע. כך שנוכל לייצר גם בתוך דלת אמותינו, מרחב שיש בו פוטנציאל לקרבה. רגשית בעיקר. כי פיזית בינתיים אסור.

אז כמטפלים, למדנו להשתמש בתוכנות אודיו למיניהן. ולמרות שהן כבר בשימוש מזה זמן רב, הרי שלא כל המטפלים נעזרים בהן, כל אחד ונימוקיו עמו, בימים האלה, הן חלק ממציאות חיינו. הדרך היחידה לייצר מפגש עם המטופלים, שדווקא עכשיו זקוקים יותר מתמיד למרחב המשחקי הזה. יש בדרך הזאת יתרונות, ויש בה חסרונות, ובעבודתי הטיפולית בתקופה הלא פשוטה הזו, מצאתי שדווקא הטלפון היה הדרך המתאימה יותר ליצירת שיח. בחוויה של המטופלים, לפי התיאור שלהם, היה משהו נכון במצב של "אין תמונה". זה איפשר התכנסות פנימה, חופשי מדאגה ל"איך אני נראה" וכל מה שיכול להעסיק במדיה הויזואלית. הייתה חוויה של יצירת מרחב משותף, שבו המטופל היה שקוע בתוך מה שאוגדן (גם הוא פסיכואנליטיקאי וסופר יהודי), מתאר כ"חלימה", מדבר את המחשבות, הרגשות, התכנים שעולים, ללא עריכה וללא "צנזורה". בלי לחשוש ממבט מפרש או בוחן או אמירה כלשהי אחרת. במידה מסוימת, הייתה בזה משום איכות של שיחה שהיא דומה מאוד למה שפרויד מתאר, בעצם, על הספה (אצל פרויד בטיפול המקורי, ישב המטפל למראשות המטופל ששכב על ספה). גם מבחינת המטפל מתאפשרת הנוכחות הנסתרת / עלומה שפרויד מדבר עליה. במידה מסוימת היה בזה משום קיצור תהליכים. סביר להניח שהיינו מגיעים לזה גם ב'סטינג' הרגיל, כי האסוציאציות החופשיות וה- reverie מאידך, מתקיימים גם בחדר. אבל 'סטינג' הטלפון הגדיר מציאות שאפשרה התמרה של רשמים חושיים הקשורים בהתנסות רגשית, לרכיבים של מחשבת חלום טעונה ברגש.

וזה בתקווה שיגיעו ימי השגרה ונחזור, בבריאות איתנה.

 

למציאת מטפל מתאים

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^