ראיון עם איתמר דייויס – טיפול, אימון מנטלי ומה שביניהם

06/09/2020
איתמר דייויס
איתמר דייויס
עובד סוציאלי
ראיון עם איתמר דייויס – טיפול, אימון מנטלי ומה שביניהם

מה בין טיפול לאימון?

קיים הרבה דמיון בין העולמות, אך חשוב להבין גם את השוני בין אימון לטיפול. אדם מגיע לטיפול, לרוב, במצב של קושי, מצוקה או משבר. כשיש משהו שמפריע ופוגע באיכות החיים בצורה מספיק משמעותית כדי לפנות לעזרה.

לעומת זאת, האנשים שיגיעו לאימון הם אנשים שרוצים לממש את עצמם בצורה יתרה, שיש להם דחף להגיע ליעדים יוצאי דופן והם מבינים שבכדי להגיע לשם הם זקוקים לעזרה והכוונה, למישהו שיאמן אותם ויתווה את הדרך המתאימה להצלחה לה הם כמהים.

אני חושב שיש עדיין סטיגמה על עולם הטיפול וקיים בלבול בין העולמות. יש ספורטאים שלא יעזרו בליווי ועזרה בתחום המנטאלי, מכיוון שזה אומר שיש להם בעיה מסוימת ולא כך הדבר. זה נכון שיש ספורטאים שנעזרים בכלי הזה בצורה ממוקדת בכדי לפתור קושי נקודתי, אבל בסופו של דבר עבודה מנטאלית נוגעת לכל ספורטאי. כמו שספורטאי מתאמן על הגוף שלו בכדי לשפר את רמת הביצוע, על אותו משקל יש להתאמן על יכולות מנטאליות בכדי ליצור את התנאים האופטימליים שיביאו לרמת ביצוע מרבית.

מה היתרון של מאמן מנטאלי עם ידע בעולם הטיפול (פסיכולוג, עו"ס, מטפל בהבעה ויצירה)?

האימון המנטאלי בבסיס שלו הוא תחום מאוד פרקטי והוא מכיל הרבה טכניקות מעשיות שמטרתן להביא את הספורטאי למצב של ביצוע אופטימלי. המטרה היא שברגע נתון יצליח להפיק את המירב מהסיטואציה ולבצע ברמה המיטבית. ישנם מצבים בהם הטכניקות האלה אינן מספיקות, כי החוויה הרגשית לא מאפשרת לספורטאי להתנהל כפי שהיה רוצה. לדוגמא, נער שחווה אכזבה או תסכול בעוצמה רגשית גבוהה. הרגש אינו משרת אותו באותה הסיטואציה והוא אינו יודע איך לווסת ולנהל אותו. נקודת המוצא של המטפל היא העולם הפנימי והרגשי של המטופל. הוא מיומן הרבה יותר בשפה רגשית, יש לו יכולת לזהות רגש ולתת כלים להתמודד עם קושי רגשי. הידע הטיפולי מאפשר לראות את התמונה הרחבה יותר ולתת מענה כשהטכניקות הפרקטיות לא יעזרו וצריך להגיע לשורש הבעיה. יתכן ויש חסמים עמוקים יותר כמו לחץ, שנובע מסיטואציה בבית, בקשר בינו לבין ההורים ובציפיות ממנו, יכול להיות שהלחץ נובע מגורמים פנימיים או חיצוניים. 

זהו בעיני השוני המשמעותי ביותר בין שני העולמות וזהו גם היתרון הגדול שיש למאמן שמגיע עם רקע מעולם הטיפול. מאמן שהוא גם מטפל יכול לנוע בין שתי העולמות ולהתאים את השפה שלו לספורטאי בהתאם לצורך. לעיתים נתאמן על טכניקה של מיקוד, לעיתים נעבוד על פרשנות של סיטואציות ולעיתים נעבוד על וויסות רגשי. ישנם מצבים שצריך לתת מקום לחוויה הרגשית, להיות באמפתיה ואולי גם לחקור לעומק ולהבין יותר מדוע החוויה מציפה כל כך.

האם תתחיל בטכניקות מעולם האימון המנטאלי או בהבנת הבעיה?

תמיד אתחיל ביצירת קשר. ללמוד מי האדם שיושב מולי, למה הוא הגיע אליי, מה הוא היה רוצה להשיג במפגשים איתי, ללמוד יותר על המעגלים שלו, משפחה, חברים, מסגרות. זה גם יכול להיות מפגש אחד או שניים אך זה תמיד יוקדש לקשר וליצירת אמון בינינו. בלי אלה לא נוכל לעשות תהליך. בגלל שיש לי כמטפל גם את הידע מעולם הטיפול, אוכל לבחור מתי להשתמש בטכניקות פרקטיות ומתי להכיר ולהבין חסמים עמוקים יותר, ורק אז להשתמש בטכניקה המתאימה.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^