לבחור או לא לבחור? זאת השאלה! (האומנם?!)

21/10/2020
ניר סנדץ'
ניר סנדץ'
פסיכותרפיסט
לבחור או לא לבחור? זאת השאלה! (האומנם?!)

האם באמת ישנה בידנו האפשרות להימנע מבחירה בחיינו? חוץ מכמה מקרים בודדים, התשובה היא לא. אין לנו את האפשרות לבחור לחיות לנצח, אין לנו את היכולת לעוף, אבל מעבר לכך, אנו כל הזמן בוחרים.

ילד קטן בוחר בין צעצוע זה או אחר, סטודנט בוחר את תחום לימודיו, אנו בוחרים בבני זוג, בוחרים מה לאכול ולשתות, בוחרים לדבר או לשתוק, אנו אפילו יכולים לבחור כיצד להגיב כאשר עולה בנו כעס או כאשר נעלבנו.

אנו בוחנים ולוקחים בחשבון שיקולים שונים, תוצאות אפשרויות למעשים שלנו, מתמודדים עם שאלת הרווח והמחיר בכל תחומי חיינו.

מה נקבל? מה נפסיד? האם אנו בכלל מודעים למחיר ומוכנים לשלם אותו?

אם למשל נבחר לגור בחו"ל, אנו עלולים להפסיד את הקשר הקרוב עם המשפחה, אולי נרגיש לא ממש שייכים בארץ אחרת, נצטרך ללמוד שפה חדשה, להכיר מנהגים מקומיים, אך מצד שני, יהיה לנו סיכוי לחיות חיים שלווים יותר, לקבל משכורת גבוהה יותר, ליהנות ממזג אוויר נוח, ובכלל, מי יודע אילו חוויות מרתקות צפויות לנו במדינה אליה נעבור.

 

עם הבחירה באה האחריות: לא להאשים את האחר, לא לחפש תירוצים, לעמוד איתן מאחורי הבחירות שלנו.

אבל האם אנו מסוגלים לכך? האם לא כדאי "ללכת עם הזרם", לתת לדברים לקרות מעצמם ולא להחליט דבר, לא לקחת אחריות על כלום?

צר לי לאכזב את אותם "הזורמים", אך אופציה כזו היא בעצמה בחירה.

 

"אדלר סבור, כי האדם בוחר את סגנון חייו מתוך מציאות חייו. הוא בוחר מה לקחת ומה לדחות, ויש שהוא בוחר שלא לבחור – אפשרות שאף היא מוגדרת כאקט של בחירה.

כאדם חופשי היוצר את אישיותו הוא הוא האחראי לתוצאות בחירותיו ולהחלטות שייקח על עצמו, החלטות המשפיעות אף על הסביבה." (איפלח, 2008).

כשאנו דנים בנושא הבחירה, עולה השאלה כמה בעצם חופש יש לנו לבחור?

האם הכול מונח לפנינו ואין הגבלות? התשובה היא כי הבחירה איננה בלתי סופית.

ילד יבחר ממתק אחד או יותר מתוך היצע מסוים, נוכל לקנות בגד אחרי שהחלטנו מהו הבגד אותו אנחנו מחפשים, מהו המחיר הריאלי מבחינתנו לקנייה ואיזה עיצוב מוצא חן בעינינו.

נקנה בדיוק את הדיסק של הזמר אותו אנחנו אוהבים מתוך מגוון עצום של דיסקים, ניסע במכונית המתאימה לאופיינו ולהעדפותינו, נבחר בן או בת זוג מתוך כל ים האנשים.

 

אך האם כל הגישות תומכות בנושא הבחירה? האם אנו באמת מודעים לכל דבר ודבר?

"דבר שאנו חווים כנפש שלנו, פרויד טען, אינו אלא חלק קטן ממנה, השאר אינו גלוי כלל למודעות הרופפת שלנו.

המשמעות האמיתית של חלק גדול ממה שאנו חושבים, מרגישים ועושים נקבע באופן לא מודע, מחוץ למודעות שלנו. (מיטשל/ בלאק, 1995).

 

אם כך, על פי פרויד, אין לנו ממש בחירה, חלק גדול ממחשבותינו, מעשינו, כלל אינם מודעים.

זוהי גישה דטרמיניסטית, צורת התייחסות הפוטרת את בני האדם מאחריות לחייהם, אין מקום אמיתי לשינוי או תקווה אם אין לנו למעשה יכולת בחירה משמעותית.

ניתן למצוא עוד תיאוריות ונקודות מבט שונות התומכות או השוללות את רעיון הבחירה, אך בשלב זה, כמעט לפני סיום, אני בוחר דווקא להביא גישה התומכת והמכירה בחשיבות ובקיום הבחירה: גישתו של הרמב"ם.

הרמב"ם מקדיש תשומת לב רבה למשמעותו של עיקרון הבחירה וזאת בייחוד לאור הקשר המורכב בין הבחירה וההשגחה, כאשר המושג השגחה מתייחס למידת התערבותו של הבורא במתרחש בעולם.

"יסוד תורת משה רבנו, עליו השלום, וכל ההולכים אחריה היא שהאדם בעל יכולת מוחלטת, כלומר שיש בטבעו ובבחירתו וחפצו לעשות  כל מה שביד האדם לעשות". (מורה נבוכים, מהדורת קאפח).

בעיני הרמב"ם חופש הבחירה הוא אחד מעקרונות היסוד של היהדות והוא רואה בו  "עמוד התורה והמצווה". (משנה תורה, הל' תשובה).

 

אז מה בעצם נשאר לנו? נשאר לנו לבחור.  והבחירה? היא באמת לא פשוטה.

הבחירה שלנו משמעותה שוויתרנו על המון אפשרויות אחרות,  וכאן טמון הקושי הגדול, כי לעולם לא נוכל לדעת אם הבחירה שלנו הייתה הטובה ביותר, אם חיינו היו שונים אילו רק בחרנו ללכת בדרך צדדית, במשעול נסתר, בשביל מתפתל...

אנו מנסים וטועים, מצליחים ונכשלים, שמחים ובוכים, שואלים ומחפשים תשובות, ולא משנה איך נסתכל על זה, אנחנו תמיד, תמיד בוחרים.

 

הנה כמה כיוונים למחשבה שיכולים לעזור לכל אחד מאיתנו להשליט סדר בתהליך קבלת ההחלטות:

לאלה אשר מתקשים מאוד לקבל החלטות ולבחור, אני מציע להתחיל ולתרגל את העניין בדברים "הקטנים", למשל: לבחור בעצמם איזו גלידה הם יאכלו ולא לתת לבן או בת הזוג לבחור עבורם, לילדים אפשר לתת לבחור  אילו בגדים ללבוש לגן או לבית הספר – כאן אנו מלמדים אותם גם לקיחת אחריות ותחושת מסוגלות.

בדברים "הגדולים" יותר, אם ישנה התלבטות, תמיד אפשר להתייעץ עם בני משפחה או חברים שאנו סומכים עליהם, אפשר לפנות לאנשים שכבר התמודדו פעם עם סיטואציה דומה וללמוד מהניסיון שלהם.

מומלץ להכין טבלה ובה נכתוב את הרווחים והמחירים מכל בחירה שנבחר.

בסופו של דבר, עלינו לזכור כי הבחירות שלנו הן סובייקטיביות ואל לנו לחשוש מטעויות ומאתגרים בדרך. נוכל ללמוד ולהתפתח מתוך הבחירות שבחרנו.

כל בחירה שלנו, מתוך עצם זה שפעלנו והתמודדנו, יכולה לעזור לנו להרגיש יותר בטוחים ויותר בשליטה על חיינו בתוך עולם שמשתנה ללא הרף ומפתיע בלי הפסקה.

“Two roads diverged in a wood, and I

I took the one less traveled by,

And that has made all the difference”. (Frost, 1915)

 

(שתי דרכים התפצלו ביער, ואני

אני בחרתי בדרך שהלכו בה פחות,

וזה הדבר שעשה את כל ההבדל).

 

Photo by James Wheeler from Pexels

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^