מחר אתחיל טיפול

23/06/2020
זיוה גולן
זיוה גולן
עובדת סוציאלית
מחר אתחיל טיפול

כן. זה לפעמים בדיוק כמו דיאטה. האמביוולנטיות שבתוכנו, כשאנחנו יודעים שצריך לעשות שינוי, ולקבל עזרה כדי להתמודד עם משבר, או עם אתגר חדש,  או עם קושי ביחסים בינאישיים.

אנו יודעים שצריך, אבל מתקשים להביא את עצמינו לכך - ומנסים לעשות עוד מאותו דבר שוב ושוב, מתוך משאלה, שהשינוי יקרה "אם אפשר במקרה", כמלותיו של מאיר אריאל.

יש הרבה סיבות שמונעות מאיתנו לפנות לטיפול: לא פשוט לנו להודות בפני עצמנו, שאנחנו צריכים עזרה ולא יכולים לבד. יש קושי להיחשף בפני אדם זר, בדיוק באותם מקומות כואבים וקשים, ואולי מביישים, של חיינו. המפגש הטיפולי מצריך מאיתנו להיפגש עם המצוקה, שאחנו מעדיפים לפעמים לטשטש. וכן, יש גם את המשאבים הנוספים שזה דורש מאיתנו, הכסף, הזמן, המושקעות והמחויבות לתהליך. ואולי גם קיימת התנסות קודמת בחוויה טיפולית לא יעילה.

וישנה גם התהייה: מה יקרה שם בחדר הטיפולים, ואיך נדע שזה יעבוד טוב? ובטיפול זוגי, איך נשתכנע שזה יטיב עם הקשר, שהמטפלת תוכל להתחבר ולהבין את שנינו?

למי שזו חוויה ראשונה עבורו, לא פשוט להאמין, שמרחב טיפולי עם אדם זר לחלוטין יכול להצטייר כמקום בטוח, מחזיק, שיוביל אותו קדימה להתמודדות, להתפתחות ולצמיחה.

מה באמת קורה בטיפול שעושה את השינוי?

הטיפול מתקיים במפגש עם מטפל/ת, שמשאיל/ה את עצמו/ה עבור המטופל בלב פתוח, ומתאמצ/ת להיענות לצרכיו, כשהוא/היא משתמש/ת בניסיון חייו/ה ונסמכ/ת על התורה, שרכש/ה במהלך התפתחותו/ה המקצועית - תורה שבכתב ותורה שבמעשה.

הקשר, המפגש הבינאישי, הוא מרכיב מרכזי בשינוי. קשר טיפולי משמעותו להיות בחוויה של נוכחות מיטיבה, שמחזיקה את חלקי חייו של המטופל, ללא שיפוטיות וללא ביקורת. חוויה שבה הוא חש מובן, ושבתוכה ניתן פשר חומל לסיפור חייו ולנסיבות שבהן נוצרו הקשיים והכאבים. הקשר מהווה מצע לשינוי הרצוי. זאת, כדי לרפא חוויות של פגיעה שהתפתחו בתוך הקשרים המשמעותיים בחיים, קשרים ראשוניים וגם קשרים מאוחרים יותר. ומי מאיתנו לא חווה אי פעם פגיעה כזו?

בתוך הקשר הזה, המטופל יכול לחוות את עצמו כשותף משמעותי ביחסים עם מבוגר אחר, שבו הוא יכול לתת ביטוי לצרכיו, משאלותיו וגם לחלקים שפחות נעימים לו ביחסים הטיפוליים, ולקבל התייחסות, מענה ומשוב לא פוגעני. התנסות כזו בונה את היכולת שלו לקיים קשר משמעותי עם האחרים בחייו, מחוץ לחדר הטיפול.

תהליך יצירת השינוי קורה, אם כן, כבר בתוך קיום הקשר הטיפולי. על הבסיס הזה, בתהליך הטיפולי, נבחנים מקורם של הדפוסים הלא מיטיבים, שמונעים מהמטופל לחיות את חייו כפי שהיה רוצה: להתמודד בצורה יעילה עם אתגרי החיים, ביחסייו עם בן הזוג, עם ילדיו, או עם הוריו. ועם אתגרים אחרים, כמו התפתחות מקצועית ומציאת עיסוק מתגמל ומספק, או עם הצורך לחוות את חייו במלואם.  

כבר בהחלטה ללכת לטיפול, יש שינוי, תנועה אחרת בנפש, ונכונות להעז ולצאת מאיזור הנוחות הבטוח להרפתקאה חדשה ומסקרנת. בהצלחה!

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^