5 סימני אזהרה לטיפול רעיל

07/11/2021
אראל הר-טוב
אראל הר-טוב
פסיכותרפיסטית
5 סימני אזהרה לטיפול רעיל

יחסים בין מטפל/ת למטופל/ת צריכים להתקיים תוך שמירה על כללי האתיקה וזהו תפקיד המטפלים לוודא זאת. עם זאת, יש לזכור שמטפלים הם בני אדם וגם הם עושים טעויות. לצערי, לעתים גם עוברים על כללי האתיקה הטיפוליים ולכך יכולות להיות השלכות קשות על המטופלים. במאמר הקצר הבא אציג 5 סימני אזהרה של התנהגויות לא נאותות ומזיקות שאין להן מקום ביחסים הטיפוליים.

 

  1. הפחדה, אלימות מילולית ואיומים- בשום פנים ואופן לא צריכה להיות הפחדה או שימוש בכוח כלפיכם המטופלים. לא באלימות מילולית, ובטח שלא בהשפלה או על ידי העלבות. אם אתם מרגישים מאוימים או פוחדים מכל סיבה שהיא מהמטפל או המטפלת זה סימן אזהרה ענק לחשוב בשנית האם להמשיך טיפול. זיכרו! מערכת היחסים הטיפולית אינה סימטרית אך אין הדבר אומר ששימוש בכוח או סמכותיות יתר הוא לגיטימי. לכל מטופל הזכות לכבוד ולהתייחסות מכבדת ולא שיפוטית ללא קשר לעברו ולמעשיו ולמחשבותיו.

 

  1. פלירטוטים, מחמאות וניסיון ליצירת קשר חברי /רומנטי מעבר לשעות הטיפול – אם אתם מרגישים שהמטפל/ת מחמיא/ה לכם, מפלרטט/ת איתכם או אומר/ת לכם שאתם המטופלים המועדפים עליה/ו - זה סימן אזהרה גדול לקחת את הרגליים ולחפש מטפל/ת חדש/ה. מערכת היחסים הטיפולית מתקיימת בין קירות הקליניקה או הזום וכל ניסיון למפגש חברתי או התקרבות אחרת הינם פסולים.

 

  1. המטפל/ת אומר/ת לכם מה לעשות- אין זה תפקיד המטפלים לומר לכם המטופלים והמטופלות מה לעשות או כיצד לנהוג בחייכם. התהליך הטיפולי עובד בצורה כזו שהשאלה כיצד לנהוג תמיד תופנה חזרה אליכם עם תוספת של הכוונה לנקודות שלא חשבתם עליהן ותובנות שלכם. אנא היזהרו מפני מטפלים שאומרים לכם עם מי לצאת או לא לצאת, כיצד לנהוג, איפה לגור ועם מי או כל תשובה חד משמעית לגבי חייכם. החיים שלכם הם ברשותם ובידיים שלכם ולאף אחד אין אוטונומיה על נפשכם ועל גופכם חוץ מלכם. פנו הצידה כאשר תיפגשו במטפל/ת שמבקש לשלוט בחייכם על ידי איסורים או ציווים לגבי החלטותיכם.

 

  1. המטפל משתף אתכם בבעיותיו- ייתכן ובמהלך הפגישות תהיינה פגישות בהן המטפל ייבחר לשתף סיפור מחייו וזה בסדר כל עוד זה משרת את מטרת הטיפול והנושא מובא בצורה ממוקדת ועניינית. לעומת זאת, במקרים בהם המטפל מחליט לשתף את הבעיות האישיות, האינטימיות שלו בחייו עם בן או בת הזוג או עם הוריו/ חבריו וכו', מדובר בחריגה של היחסים הטיפוליים. יכול להיות שהוא יגיד לכם שרק אתם יכולים להבין אותו או שהוא מרגיש שאתם מיוחדים ולכן משתף אתכם וזה יכול להחמיא תחילה, אבל זה פסול לחלוטין. אם זה קורה, אנא ראו זאת כסימן אזהרה אדום מהבהב לגבי טיב המקצועיות של המטפל והטיפול שאתם מקבלים.

 

  1. המטפל מסכן את חובת הסודיות- במקרים בהם המטפל/ת מספר/ת לכם מידע על מטופלים אחרים שלה/ו, מדובר בפגיעה חמורה בחיסיון שניתן לכל מטופל ומטופלת באשר הם. אם המטפל או המטפלת שלכם מסכן את חובת החיסיון עם מטופלים אחרים הוא אינו נענה לכללי האתיקה הבסיסים והחשובים ביותר במקצוע ולכן אמינותו ירודה. קחו זאת לתשומת ליבכם.

 

במאמר כתבתי 5 סימני אזהרה של התנהגויות שאין להם מקום במערכת היחסים הטיפולית ובמידה ואתם נתקלים באחד מסימני האזהרה אנא שתפו חברים או אנשים שאתם יכולים לסמוך עליהם וספרו זאת למטפל/ת. בחנו האם נכון לכן להמשיך את התהליך הטיפולי עם אותו מטפל/ת.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^