ממה בעצם אנחנו מפחדים? קורונה טיים

31/03/2020
ענת ריבלין
ענת ריבלין
עובדת סוציאלית
ממה בעצם אנחנו מפחדים? קורונה טיים

אז באמת בואו רגע נמשש דופק..מה המצב?

אנחנו בתקופה שקשה להעריך במדויק מה קורה. מצבי אי ודאות מתאפיינים בלחץ וסטרס. כשהם מתמשכים, המתח גובר. החוויה היא מאוד דחוסה ואינטנסיבית ולכן קשה לפענח במדויק מה קורה.

אחד הפרמטרים המדויקים לבחון את מצבינו זה הגוף. הגוף הוא סיסמוגרף מאוד מדויק הדורש פענוח על מנת שנדע לפנות לפתרונות הנכונים עבורנו. לא כל מה שנכון לאחד נכון לשני. הרשת מוצפת במידע, הצעות וטיפים, אך עלינו לקחת אחריות על שלומנו ולזהות את הצורך הקיים.

דופק, נשימה, נוקשות באיברים, טונוס שרירים ועוד הם סימנים. ניתן לווסת את עצמינו בעזרת מיינדפולנס, נשימות עומק ועוד.

דבר נוסף שניתן לעשות זה לשאול את עצמי ממה אני מפחד? הפחד יכול להיות שם כולל למגוון רגשות. אנחנו מפחדים להרגיש רגשות מסוימים. וגם מפחדים מהפחד עצמו. ברגשות עצמם אין דבר רע, הבעיה מתחילה כשאנחנו עצמינו לא מקבלים את מה שעולה.

זוהי תקופה שבה האנושות חווה, ממש מילולית, את היותה רקמה אנושית אחת חיה. וירוס אחד קטן עושה סיבוב בעולם ואנחנו מתמודדים, מרגישים ולומדים.  הפער לכאורה בין מטפל למטופל, משתנה, מצטמצם. זה מקרב אותנו זה לזה. גם בעולם הטיפול יש טלטלה גדולה. מטופלים נסוגים, מפסיקים טיפול בהרבה מקרים ועוסקים במשימה של הישרדות וקיום, כמו מטפליהם. זה דבר שיכול להביא להתפתחות משמעותית של ההבנה שלנו כמטפלים את התהליך הטיפולי ובכלל את החיים.

הפחדים שעולים הם שונים. הפחד ממוות והפחד מבדידות הם מרכזיים כרגע. הרבה פעמים המוות הוא לא נושא מדובר, הוא מודחק. אבל דווקא המודעות לנושא המוות יש בה כדי לקרב אותנו לחיים. אנחנו ניצבים מולו יחד, משתפים, מדברים (כל אחד בדרכו). בגלל שאנחנו פוחדים להיות שם לבד. בספרה "המוות חשוב לחיים" אומרת אליזבת קובלר רוס כי יש רק שני פחדים טבעיים: האחד- מנפילה ממקומות גבוהים והשני – מרעשים חזקים ובלתי צפויים. פחדים אלה טבועים בנו מרגע לידתנו. שאר הפחדים הם אינם טבעיים, הם תוצר של חוויות שחווינו ואינן מעובדות דיין.

אנחנו מפחדים לחוות מחדש את עצמינו כחסרי אונים, כנטושים או בודדים. אבל אם רק ניתן מקום לאוורר חלקים אלה, לשוחח אותם ולגעת בהם בחמלה, נוכל להשתחרר מהם.

אז כן, חוויות קצה עשויות להעיר אותנו לחיים, למצוא ערך רב במה שחשבנו אותו כמובן מאליו. בואו נהיה יחד, בלי הפחד.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^