הצצה לקליניקה-כוחו של הרצון וכוחן של האמונות

19/06/2020
הצצה לקליניקה-כוחו של הרצון וכוחן של האמונות

"אם אתה יכול לחלום על זה, אתה יכול לעשות את זה" וולט דיסני

 

יסמין (שם בדוי) הגיעה לקליניקה בת 45 אולם מרגישה פיזית ונפשית כמו בת 100. לא מאושרת, אין לה זמן לעצמה, כל הזמן לחוצה ועייפה על סף הדיכאון, צמאה לזמן בשביל עצמה אבל חייבת לטפל באמה החולה ולשרת את שני בניה המתבגרים (המילים לשרת ולטפל חזרו על עצמן פעמים רבות לאורך הטיפולים). כתוצאה ממצבה הרגישה בין השאר מועקה לחץ חזק בחזה וקוצר נשימה.

"אני לא חושבת על עצמי. אמא כל הזמן באה אלי בטענות וממש רודה בי. יש בי פחד לאכזב אותה. היא נתנה לי בילדות כל מה שרציתי. אין לי זכות ליהנות בזמן שאמא שוכבת כל היום במיטת חולייה. אני נאלצת לוותר על להיות. על החיים שלי. אני רק מתנהלת ממשימה למשימה ונותנת שירותים לאמא ולבנים".

בתהליך ההנחיה אני עובדת עם המונחה על השינוי הרצוי לו. את התהליך אנו מבצעים יחד, בטכניקות NLP ודמיון מודרך. הרעיון הוא להעצים את האדם ולהנחות אותו לראות את עצמו ולא להיות ממוקד בנסיבות שהביאו אותו למצב הנתון. להאמין בעצמו ולא בהתרחשויות שקורות בסביבתו. לרצות ולהאמין שהשינוי אפשרי ואפילו בפרק זמן קצר.

על מנת לקבל תוצאות נדרשות מספר פעולות שבינהן: קבלת החלטה, אמונה והתמדה .

בספרו פורץ הדרך הביולוגיה של האמונה  (2018 הוצאת פראג) ברוס ה. ליפטון חוקר וביולוג של התא, מוכיח שאדם יכול לשנות את צביון החיים על ידי שינוי האמונות שלו. יש דרך להפוך ממצב של "קורבן" למצב של "שותף פעיל ביצירת ייעוד החיים". נקודת המפתח לכל אלה היא ההבנה שבאפשרותנו לבחור את האמונות שלנו, את התפיסה שלנו את עצמנו ואת המציאות שעוטפת אותנו. לא לחיות על פי אוטומט שמנהל אותנו ועל פי המצופה מאיתנו, אלא לחיות על פי המטרות האישיות של כל אחד מאיתנו.

המטרה שיסמין הגדירה היתה לנהל את חייה בקצב שיתאים לה ולהיות בשליטה על סדר היום בו תכניס גם פעילויות למען עצמה וזאת מבלי להרגיש רגשות אשמה.

במהלך המפגשים בררנו בטכניקות ומהלכים של NLP , אלו יכולות ומשאבים קיימים אצלה שאותם יכולה לגייס למען השגת המטרה שלה ואלו כישורים ומשאבים היא רוצה/צריכה לפתח כדי לחיות את החיים שהגדירה במטרה. 

בעזרת טכניקות של NLP , בהם כללתי גם דמיון מודרך וטכניקות נוספות,  יסמין "ראתה" את עצמה פועלת מתוך בחירה ושליטה על חייה, שליטה בלוח הזמנים בבית, ראתה עצמה מקבלת החלטות ויוזמת מהלכים ואפילו מפסיקה לפחד מתגובותיה של אמה. יחד עם זאת ראתה את עצמה ממשיכה לסעוד את אמה החולה. בתוך כל התהליך עלתה השאלה מה זה לרצות. היה לה קשה להביע רצונות עבור עצמה מעבר לרצון לרצות את אמה ובניה ומעבר לרצון להחזיק את הבית כך שיתפקד ברמה מיטבית.

תהליך העבודה של "מה זה לרצות בשביל עצמי" היה תהליך משמעותי שבו לראשונה הסתכלה על עצמה כאשה ולא רק מי שתפקידה מתן שירות לאחרים. מפגש משמעותי מבחינתה היה מהלך שבו עבדנו על שחרור מתלות בהרגל. עצם היכולת שלה להשתחרר מהרגל שניהל את חייה פתח בפניה אפשרויות חדשות שקודם לכן היו רק בגדר חלום בלי תאריך תפוגה ואילו עכשיו היא הגדירה מהם רצונותיה הפרטיים ומתי בדיוק תממש אותם.

לאחר מספר מפגשים יסמין דיווחה על שינוי התנהגותי של אמא שלה כלפיה, יסמין הבינה שהיא לא שינתה את אמא שלה! היא שינתה את נקודת המבט של עצמה ואת דרך הפעולה שלה. שינוי זה עשה מהפך בחייה.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^