טיפול פסיכולוגי- על מה ולמה?

23/01/2020
טיפול פסיכולוגי- על מה ולמה?

טיפול פסיכולוגי- על מה ולמה?

איך טיפול פסיכולוגי עוזר בעצם? – יש הרבה קצוות "חוטים", שדרכם אפשר להתחיל לענות על השאלה הקטנה, אך המהותית הזו. חוט חוט ומסלולו, הסתעפויותיו וצבעיו.
יש תשובות שאותן נתנו לאורך השנים תיאורטיקנים שכתבו על המלאכה הזו, המרחב או המפגש הזה, ששמו "טיפול". יש גישות טיפול שונות שמציעות פתרונות שונים, יש ויכוחים בין השיטות ויש מכנים משותפים.
לצד כל התיאוריות, המחקרים והניסיון המקצועי המצטבר, לפני, בתוך ובסופה של הדרך, מתקיים מפגש בין-אישי בין מטפל.ת למטופל.ת. מפגש בין שני אנשים, שבו נוצר ומתרחש תהליך שבכוחו להשפיע באופן משמעותי לא פעם, ולעזור.
אסתר קל המנוחה, תהתה: "מהי אהבה?" – היא המשילה אהבה לפרח, והציעה שעל מנת לדעת מהו פרח, יש לפרק אותו למרכיביו. וכך, אם נפרוש לפנינו את מרכיבי הפרח נגלה שיש לפרח עלי כותרת, יש לו אבקנים, גבעול וכולי, אבל - היכן הפרח?… השלם גדול מסך כל מרכיביו, כפי שניסח זאת הגשטאלט.
ואם נמשיל את הדבר למלאכת הטיפול, הרי שנוכל לפרק לגורמים את הנעשה בתוך טיפול, אבל נראה שיש שלם, שהוא מעבר לחלקים הקונקרטיים, שניתן לזהותם ולקרא להם בשם; או בשפה רומנטית יש "קסם", שגורם למלאכה הטיפולית, להיות בעלת משמעות אמיתית, חיה ומסייעת.
כבר במקורותינו נאמר: "דאגה בלב איש – ישיחנה" (משלי). פרויד קרא לכך: "ריפוי בדיבור". כלומר, עצם הביטוי המילולי, השיתוף, הפריקה של תכנים אישיים מול ועם אדם קשוב, פנוי ואמפטי, מאפשרת הקלה. הביטוי של תכני השיח משחרר, והשיתוף של עוד אדם מאפשר יציאה מבדידות ואוורור, לצד העובדה שכשאדם שומע את עצמו, נוצרת בו.ה פרספקטיבה חדשה כלפי מה שהוא.היא עוברים. בטיפול, בשונה מלהשמיע את התכנים באוזני חברים או בני משפחה למשל, מתקיים שיח עם מטפל.ת, מתוך מקום אוהד אך בלתי מעורב אישית, שמאפשר זוויות מבט נוספות. בטיפול יכולות להיפתח אפשרויות חדשות להתבונן, להבין ולפעול בתוך מציאות החיים. לעיתים לשנותה ממש, לעיתים להשתנות בתוכה – מה שלא פעם גם ישנה אותה.
אם לתרגם את המחשבות שלמעלה לשאלה: "אז איך אני מוצאת לי מטפל.ת?" – אני מציעה לחפש אדם שאיתו.ה תרגישו בנוח, שיווצר בכם אמון כלפיו.ה. יתכן שיעלה קושי בכניסה לתוך תהליך טיפולי, אולי מבוכה, אולי אי-ידיעה מה לומר ואיך, אבל אם תהיה לכם הרגשה של חיבור ורצון להמשיך, זה איתות טוב לכך שהגעתם לכתובת מתאימה.
עם זאת, חשוב לציין שלאנשים שהקושי שלהם בעולם, הוא לאפשר לעצמם לחוות חיבור – הרי צפוי שזה יקרה גם בתוך טיפול, ואז התקווה היא שתוכלו לשהות בזה ולעבד את החוויות האותנטיות עם המטפל.ת. ובהמשך לכך אפשר להרחיב ולומר שתמיד אנחנו מביאים את עצמנו לטיפול, ולכן הקשיים והמכאובים שלנו, כמו גם היכולות והכוחות שאנו חווים בעולם, יגיעו ויתבטאו בתהליך הטיפולי.
יש ביטוי שעבר לא מעט גלגולים והשתנויות תיאורטיים ומעשיים בעולם הטיפולי והוא: "התנגדות". לאנשים לא קל להשתנות. בשפה רחבה יותר נקשרים לכך המושג "אזור הנוחות" והביטוי "להזיז את הגבינה". לא פעם בתוך טיפול, יש שלבים שאינם "ארץ זבת חלב ודבש", אך חשוב להבחין בין קושי שהוא נדבך רלוונטי בתוך עשייה טיפולית ראויה, לבין קושי שהוא ביטוי לחוסר אפקטיביות טיפולית מהותית.
עוד זווית שאפשר להאיר כאן, היא שהאדם מורכב מגופנפש. לא פעם סימפטומים גופניים מבטאים חוויות או מצוקות רגשיות. כשיש נתיב פתוח לחויות הרגשיות להתבטא, הגוף לא צריך לבטא את מה שהאדם מבטא במילים. גם כשיש חולי או סימפטום שמקורו פיזיולוגי, מומלץ ללוות את תהליך ההתמודדות גם בטיפול נפשי, משום שזה יכול להקל ולסייע בהתמודדות, או אף בתהליך החלמה.
יש טיפולים שהם לא "אחד על אחד", אלא טיפולים זוגיים או טיפולים משפחתיים. יש טיפולים שהם פחות מילוליים, כמו טיפולים בהבעה ויצירה, באומנות, תנועה ומוזיקה, טיפולים בבע"ח ועוד. אופני טיפול אלה עוזרים למי שמתקשים לשוחח באופן ישיר, ו/או נהנים מהדרך המיוחדת שהאמנות או בע"ח מאפשרים להגיע לעולם הפנימי ולביטויו. יש עוד ועוד תחומי טיפול, שלא אתיימר להקיף כאן את כולם.
אתמקד בקצרה בזרמים העיקריים בעולם הטיפול הפסיכולוגי המוכרים למדי כיום: הטיפול הדינאמי והטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי (שניתן לומר שתחום האימון צמח מתוכו). בתוך שני הזרמים החשובים והמרכזיים הללו, יש לא מעט גישות ותתי גישות. שני הזרמים זוכים להתייחסות לא תמיד מדויקת בציבור הרחב וקיבלו דימוי שאינו בהכרח מייצג ומשקף אותם נאמנה. כך למשל חושבים בטעות שהטיפול הדינאמי עוסק רק ב"שם ואז", בשעה שה"כאן ועכשיו" וההיבטים המציאותיים והמעשיים של חיי המטופל.ת, חשובים ומקבל תשומת לב משמעותית בתוך גישה טיפולית זו. לטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי, שהפך פופולארי כיום בציבור הרחב, מיוחס למשל, כאילו הוא קצר ויעיל, בסגנון ה-"fix it" ", בשעה שלא פעם, גם בגישות אלה, מתקיימים טיפולים ארוכים והם אינם תרופת פלא לכל.

בשורה התחתונה

טיפול הוא מפגש, או מסע ייחודי בעולמו או בעולמה של המטופל.ת, שנוצר לרוב בין שניים, בהתאם לבעיה שאיתה מגיעים, כלומר לסיבת הטיפול הגלויה ולעיתים הסמויה, ובהתאם לאישיות המטופל.ת, המטפל.ת, תפיסת העולם המקצועית שלו.ה והכלים העומדים לרשותו. יש לא מעט מטפלים אינטגרטיבים (גילוי נאות: אני רואה את עצמי ככזאת) המשלבים בעבודה הטיפולית שלהן.ם מספר גישות, בהתאם לצורך הטיפולי.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^