מיהו ומהו קרימונולוג? בא לעשות לכם סדר

27/11/2019
סמי גבאי
סמי גבאי
קרימינולוג
מיהו ומהו קרימונולוג? בא לעשות לכם סדר

מה עושה קרימינולוג ולאלו קשיים הוא יכול לסייע?
עולם הטיפול מכיל מקצועות רבים. לא כולם מוכרים באותה המידה. אחד מהמקצועות הללו שיכול לתת מענה למגוון קשיים הינו התחום של קרימינולוגיה. נבחין בין קרימינולוג שיקומי לקרימינולוג קליני.

קרימינולוג שיקומי

קרימינולוג שיקומי הוא איש מקצוע המבצע התערבויות המיועדות לשיקום עוברי חוק, מניעה והפחתת התנהגות סיכון בקרב מתבגרים ומבוגרים, תוך שימוש במשאבים אישיים וחברתיים-קהילתיים של המטופל.

תחומים בהם עשוי הקרימינולוג השיקומי להתמחות:

נוער בסיכון: בני נוער הנושרים ממסגרות החינוך הפורמליות, משוטטים ברחובות או מעורבים בהתנהגויות סיכון ו/או עברייניות.

קורבנות: נשים מוכות, נשים מנסות להיחלץ ממעגל הזנות.

מכורים: מכורים או נגמלים מהתמכרויות לסמים, אלכוהול, הימורים וכדומה.

אסירים משוחררים: נשים וגברים השבים לחיים בקהילה לאחר שריצו עונשי מאסר.

קרימינולוגים שיקומיים משתלבים במוסדות פורמאליים כגון מוסדות חינוך, בתי כלא, צבא, הוסטלים, וחלקם עובדים במרחב הלא פורמאלי - נוער משוטט, דרי רחוב סיוע למכורים.

קרימינולוג שיקומי יהווה בדרך כלל חלק מהצוות הבונה את התכנית השיקומית טיפולית הכוללנית המתאימה לצרכיו של כל מטופל, ומטפל פרטני המציע התערבות טיפולית אישית.

קרימינולוג קליני

קרימינולוג קליני עוסק באבחון וטיפול בעבריינים פגועי נפש ובעלי פרוורסיות. אוכלוסיית היעד והעבודה שלו מיועדת להחלמת המטופל מהפתולוגיה שלו.

בשורה התחתונה

שני אנשי המקצוע הללו מכוונים לעבודה עם אוכלוסיות קצה ברמת העבריינות שלהן. לא כל עבריינות הינה בגלל מקור של מחלה נפשית, או אדם הסובל מפגיעה נפשית ובזה יהיה ההבדל בין שתי ההתמחויות. מלבד זאת, הן קרימינולוג קליני והן קרימינולוג שיקומי, יכולים ללוות אוכלוסיות עברייניות על כל הקשת במטרה לשקם אותן ולהחזירן לדרך הישר. בטווח אנחנו מוצאים אנשים רבים הסובלים מהתמכרויות שונות שלא הגיעו למעגלי הפשע אך סובלים ברמת היום יום ממושא ההתמכרות (כגון התמכרות לסקס, לקניות וכו) . קרימינולוגים יוכלו להיות המטפלים המתאימים להם.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^