טיפול אינטגרטיבי

16/06/2021
טיפול אינטגרטיבי

טיפול אינטגרטיבי הוא טיפול שמשלב בין תיאוריות ושיטות טיפול שונות. הטיפול האינטגרטיבי הנפוץ ביותר כיום בתחום הנפשי הוא זה המשלב טיפול דינמי (הנשען על הפסיכואנליזה של פרויד) וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). המטפל האינטגרטיבי למד את שתי שיטות הטיפול הללו לעומק, ויודע לשלב ביניהן, גם אם לפעמים נראה כי אלו תיאוריות סותרות או גישות המנוגדות זו לזו.

מודלים של אינטגרציה

קיימות כמה דרכים לשלב בין גישות טיפוליות שונות:
1. טכניקה אקלקטית: גישה המתמקדת בבחירת הטכניקה הטיפולית הטובה ביותר עבור מטופל ספציפי בבעיה ספציפית. לדוגמא, מטופל שמגיע עם חרדה ממוקדת או פוביה יטופל בעזרת כלים קוגניטיביים-התנהגותיים, לעומת מטופל שמגיע עם הרגשת מצוקה כללית, ויטופל באמצעים דינמיים. במהלך הטיפול ניתן לעבור מטכניקה לטכניקה במידת הצורך.
2. אינטגרציה תיאורטית: אינטגרציה המובילה להמשגה תיאורטית שלמה ורחבה יותר לגבי הבנת האישיות והפסיכופתולוגיה, ובהתאם לכך, גם המשגת הטיפול. האינטגרציה שואפת ליותר משילוב פשוט: היא שואפת לתיאוריה חדשה שהיא יותר מסכום כל חלקיה ושמובילה לכיוונים חדשים בפרקטיקה ובמחקר. כך הראיה של המטפל תהיה רחבה יותר, והוא יוכל להסתכל על המטופל ועל הטיפול מזוויות שונות, ולהתאים לו את הטיפול הנכון ביותר.
3. גישת הגורמים המשותפים: הניסיון לאתר את הגורמים המשותפים בשתי הגישות, הנמצאים בבסיס מנגנון השינוי של הטיפולים השונים, מתוך הנחה כי המשותף בין התיאוריות משמעותי יותר מההבדלים ביניהן. הגורמים שנמצאו משותפים לגישות טיפול רבות הם – הקשר בין המטפל למטופל, אישיותו של המטפל, אישיותו של המטופל, ציפיות מהטיפול, מאפיינים לא ורבליים כמו קתרזיס, ועוד.
4. אינטגרציה מטמיעה: התבססות על אסכולה מרכזית אחת, והטמעה של גישות, נקודות מבט וטכניקות מאסכולה אחרת. רוב המטפלים כיום לומדים גישה טיפולית אחת, ומאוחר יותר לומדים גישה אחרת ומטמיעים אותה לתוך הגישה המוכרת להם. מטפלים שמטמיעים גישות חדשות אינם עוזבים את הפרקטיקות והרעיונות המקוריים אלא מרחיבים אותם ויוצקים מהם צורה חדשה. הם משלבים בהדרגה שיטות ותיאוריות חדשות בתיאוריה המקורית שלהם כדי למצוא את הטיפול היעיל ביותר לצורכי המטופלים שלהם. אחת הדרכים לעשות זאת היא להתחיל בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי כדי לעזור למטופל בשיפור סימפטומטי שיביא לשיפור באיכות חייו. בשלב השני, ממשיך המטופל עם אותו מטפל שרכש כלפיו אמון, בעבודה המכוונת להעמקת הידע וההבנה של עולמו הפנימי, להעשרה ולצמיחה של אישיותו.
יותר ויותר מטפלים כיום עובדים בצורה אינטגרטיבית, ומשלבים בעבודתם גישות טיפוליות שונות כדי שיוכלו לראות את המטופלים מתוך נקודת מבט רחבה יותר ולבחור את הכלים המתאימים ביותר לטיפול בהם.טיפול אינטגרטיבי הוא טיפול שמשלב בין תיאוריות ושיטות טיפול שונות. הטיפול האינטגרטיבי הנפוץ ביותר כיום בתחום הנפשי הוא זה המשלב טיפול דינמי (הנשען על הפסיכואנליזה של פרויד) וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). המטפל האינטגרטיבי למד את שתי שיטות הטיפול הללו לעומק, ויודע לשלב ביניהן, גם אם לפעמים נראה כי אלו תיאוריות סותרות או גישות המנוגדות זו לזו.

יותר ויותר מטפלים כיום עובדים בצורה אינטגרטיבית, ומשלבים בעבודתם גישות טיפוליות שונות כדי שיוכלו לראות את המטופלים מתוך נקודת מבט רחבה יותר ולבחור את הכלים המתאימים ביותר לטיפול בהם.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^