לא רק יחסי מין.... המחוזות האחרים של האינטימיות

17/01/2021
שגיא ברסלב
שגיא ברסלב
עובדת סוציאלית
לא רק יחסי מין.... המחוזות האחרים של האינטימיות

דקה לפני הסגר השלישי, מיואשים ומותשים, מודאגים ושבעי מרורים אנחנו מחכים לחיסון שיציל אותנו מ2020 וקללותיה. האם החיסון מבשר את תום עידן הקורונה או שחיינו השתנו ונמשיך להישאר בצל המגיפה?

זוגות רבים מצאו את עצמם מתגלגלים בדרך החתחתים המשובשת של השנה הזו,מיטלטלים מאתגר אחד לשני. בין החל"ת, לעבודה, לילדים, לזומים, ל24/7 ביחד ולחוד, אנחנו שואלים את עצמנו: "מה יישאר מאיתנו עד שזה ייגמר?"

אחד האספקטים שהכי מדאיג זוגות בשנה הזו היה פגיעה באינטימיות – איך מוצאים את זמן האיכות הזה יחד כשאחד הילדים תמיד בבית? איך מפנים לעצמנו זמן? ומתי נחים?

על השאלות האלו קשה לענות – אצל הרבה זוגות הזוגיות כרגע ב'ממתינה' ואצל אחרים נמצאו פתרונות טכניים שקשורים למערכות תמיכה כמו משפחה מורחבת, קפסולות שכונתיות או קהילתיות, שירותי בייביסיטר בתשלום וכד'.

חשוב שנפנה את הקשב שלנו לבחון תחומים אחרים של אינטימיות ונראה מה עוד יש, שמחזיק אותנו בימים קשים כאלו.

ראשית, מהי אינטימיות? 

אינטימיות היא מצב שבו אנשים מגלים היענות אחד לשניה, חשים נכונות להיחשף ומביעים התנהגויות המצביעות על מעורבות רגשית. אינטימיות היא אחד מהנכסים החשובים של מערכות יחסים זוגיות ואם תשימו לב ההגדרה הזו לא בהכרח מכוונת לתחום המיני, אלא פותחת את שדה הראיה לתחומים נוספים.

ועכשיו בואו נבדוק את עצמנו – איפה איזורי האינטימיות החזקים שלנו חוץ מסקס?

 3 סוגי אינטימיות שכדאי לכם לטפח:

1) אינטימיות רגשית – היכולת לחלוק בלי חשש תחושות ורגשות, חלומות, פחדים, כישלונות, הישגים. אנחנו משתפים כשאנחנו בוטחים, כשיש ידיעה ברורה שלא יעשה שימוש בתכנים ששיתפנו במועד מאוחר יותר.

איך זה נראה? שיחות ארוכות ועמוקות על היחסים, על העתיד, שמשאירות אתכם בתחושת קירבה. שיתופים על היום הקשה בעבודה, שלא נוח לחלוק עם אף אחד אחר, העלאת זיכרון ילדות שלא היית מספר לאף אחד... כל אלו הם חומרים, למשל, של אינטימיות רגשית.

איך לטפח אינטימיות רגשית? לספר על עצמך, לאפשר לצד השני לחלוק על עצמו, לתת אישור והכלה לרגשות, להוריד שיפוטיות וביקורת, להסתקרן, לעולם לעולם לעולם לא לעשות שימוש בתכנים של שיחה אינטימית במהלך ריב או מול אנשים אחרים חוץ משניכם.

2) אינטימיות אינטלקטואלית - להיות מסוגלים לחלוק דעות, עמדות ואמונות מבלי לחשוש מהתלקחות של עימות. לכל אחד מכם מוענק החופש להחזיק בעמדותיו גם אם לא תסכימו. אתם מעריכים אחד את דעתו של השני. כל אחד מאפשר לאחר להשמיע את טיעוניו.

איך זה נראה? למשל, אתם מנהלים דיונים ערים על אפיקי קידום בקריירה שלכם, אתם מנתחים סידרה שראיתם יחד, יש לכם שיחות על משמעות הקיום...

איך לטפח אינטימיות אינטלקטואלית? תזרקו נושאים לדיון, אל תפחדו מחילוקי דעות, תעשו מאמץ לא להתגונן ולא לתקוף, זו לא המטרה, המטרה היא להעשיר את התקשורת ביניכם. לא להתנצח ולא לכפות הסכמות – גם זו לא המטרה. המטרה היא להתבטא ברמה פילוסופית או לוגית ולהנות מדיון עשיר.

3) אינטימיות חווייתית - חוויות משותפות הן דבק זוגי ידוע. הן בונות בסיס חזק של חיבור על זיכרונות משותפים, מחזקות את היכולת לשתף פעולה ולעבוד כצוות אחד, מגבירות קירבה ובונות עולם פנים זוגי עשיר. 

איך זה נראה? אתם נהנים לעשות פעילויות יחד – ריצה, אימוני כושר או פעילויות גופניות אחרות יחד. אתם מכורים לחוויות יחד שמספקות לכם שפע של זכרונות משותפים, בדיחות אישיות שמובנות רק לכם, יש לכם היסטוריה של חוויות וכל דבר שקורה זורק אתכם לתוך שיחה על חוויה שעברתם ויש לכם המון תיכנונים לחוויות בעתיד. בכלל, אתם אוהבים גם לבשל יחד, לנסוע יחד, לצאת יחד ויש לכם יכולת לזהות ולנצל כל הזדמנות לחוויה משותפת.

איך מטפחים אינטימיות חווייתית? צאו להרפתקאות. אל תוותרו על הזדמנויות. לשבת בבית זה אחלה, עשינו את זה במהלך כל 2020 כמעט אבל לצאת יחד זה חשוב. כשאתם יוצאים כבדו את תחומי העניין אחד של השני. נסו למצוא פעילות שישלבו כיף לשניכם ולא רק לאחד. תנו צ'אנס לדברים שמעולם לא עשיתם. זה לא אומר שמעכשיו אתם מחוברים כמו תאומים סיאמיים אבל אל תתעלמו מהיתרונות האדירים של החוויה המשותפת. אל תגבילו את בני הזוג בלאלץ אותם לסוג אחד של חוויה, או להיתקעות בבית, פרגנו גם להם את הכיף שלהם ותהיו שותפים פעילים. אם אין לכם חוויה ששניכם מסכימים עליה, שבו יחד ותעשו מאמץ למצוא כאלו שיהיו מקובלות על שניכם.

בהצלחה!

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^