9 טיפים להורים: כיצד לחזק את ההערכה העצמית של ילדכם ?

28/11/2021
9 טיפים להורים: כיצד לחזק את ההערכה העצמית של ילדכם ?

הצורך הפסיכולוגי הראשון במעלה לו זקוק הילד וכל אדם הוא להרגיש בעל ערך. ככל שלילד יש הערכה עצמית גבוהה יותר כך הוא יהיה בריא יותר בנפשו, מרוצה ,עם ביטחון עצמי ויתפקד טוב יותר בתחומי החיים השונים.  קבלו תשעה טיפים קטנים שיחוללו שינוי גדול בביטחון ובדימוי העצמי של ילדיכם:

  1. עידוד- עודדו את הילד על מעשיו ,מאמציו, השתדלותו . אין הכוונה לתת שבחים על ציון מאחר והילד הופך להיות תלותי בשבח ולומד שאסור לו להכשל וכך עלול לפתח לחץ וחרדה מכשלון. התחילו בדברים קטנים "ראיתי שניסית להכניס גול, כמעט הצלחת, כל הכבוד".
  2. הדגשת החיובי- היעזרו בחשיבה חיובית והדגישו את מה שיש, את החיובי מאחר ומה שאנו מדגישים הולך וגדל. אם אראה לילד ואדגיש את השלילי אז השלילי רק יגדל. "כשאת מתחשבת באחיך ומחליפה תחנה זה ממש משמח אותי, תודה".
  3. למידה מטעויות- חשוב ללמד את הילד שזה בסדר לטעות ,אנו אנושיים וטעויות הן חלק מהחיים אפילו אנחנו המבוגרים טועים. עם זאת חשוב שנלמד מהטעויות שלנו כדי לשפר את עצמנו. תנו דוגמא אישית, טעיתם, תודו בטעות ותתנצלו, תסיקו מסקנה בקול רם, פעם הבאה אעשה זאת אחרת...
  4. לקבל את הילד כפי שהוא-  וחשוב מאד להמנע ככל שניתן מהשוואות לאחים שלו או לילדים אחרים ,זה פוגע בביטחון העצמי ומוריד מתחושת הערך העצמי. אם הוא מתפרץ ובוכה על כל דבר קטן, אל תקראו לו בכיין או יללן (בדרך כלל זה שלב כזה) אני רואה שקשה לך, רוצה לשתף אותי?
  5. כבוד הדדי- ילד לומד ומחקה אתכם ההורים שלו , לכן ככל שתתיחסו לילדכם בכבוד כך גם הוא ילמד להתייחס אליכם ואל סביבתו בכבוד. לדוגמא, חשוב להמנע מצעקות ומשיח לא מכבד ,זה עלול ליצור תחושה של השפלה והנמכה והילד כמובן גם הוא ישתמש בדרך זו .
  6. התייעצות עם הילד- בנושאים שונים , נותן לילד תחושה שהוא שווה ובעל ערך. שתפו אותו במחשבות שלכם התייעצו איתו כך הוא ירגיש שמעריכים את דעתו.
  7. לבקש עזרה-  מהילד כשהוא פנוי לכך רגשית ופיסית בנושאים שונים בבית. מחזק את תחושת הערך העצמי מאחר והוא חש שהוא מועיל ויש לו מה לתרום.
  8. זמן איכות- חשוב שתהיה לכם לפחות שעה אחת בשבוע בה אתם נמצאים עם הילד לבד, ללא אחיו, ועושים משהו כיפי, לא שיעורים או חינוך. שעה שאתם נטו עם הילד ללא טלפון או עיסוקים נוספים.
  9. הקשבה –גם מעבר למילים ,להקשיב להבעת הפנים, מצב הרוח וחשוב להעביר את המסר שאתם מבינים אותו. אין צורך לרוץ למתן פתרונות. לילד חשוב יותר מהכל שתקשיבו ותבינו אותו ובהמשך אפשר ביחד איתו לחשוב על פתרונות.

 

מאת: גליה נוה- מטפלת בהבעה ויצירה ומדריכת הורים 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^