דף מידע
object.author
ic_topics

הפרעת קשב בילדים ומבוגרים

Asset 52 מאת: דר' גבי ויינשטיין, מומחה בנוירולוגיה, מדיקל השרון, אלי הורביץ 12, כפר סבא 09-7909000
Asset 40 05 פברואר 2020

מה היא הפרעת קשב?

הפרעת חסר קשב והיפראקטיביות (ADHD) או בקיצור כפי שנהוג לכנותה בארץ, הפרעת קשב, הינה הפרעה נוירו-התפתחותית שכיחה המתאפיינת בקושי בקשב, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות, כל אחד מהאחרונים לבדו או בשילוב של השלושה. התסמינים המוכרים של הפרעת קשב שמקורם בהפרעה כימית במוח, מופיעים בילדות, מתבטאים באופן ובעוצמות שונות בילדים, ממשיכים לחיים הבוגרים ויכולים לגרום להפרעה תפקודית במגוון תחומים במהלך החיים עם מצוקה אישית ועם השפעה שלילית גם על סביבתם הקרובה.

כיצד מתאפיינת הפרעת קשב אצל ילדים ?

תסמיניה העיקריים של הפרעת קשב כוללים קושי בקשב לאורך זמן, נדידת מחשבות, ריחוף, מוסחות, דחיינות, קושי בהתמדה בביצוע או במעקב אחר פעולה, קפיצה בין משימות עם קושי לסיימן, פיזור דעת, אי סדר, קושי בהתנהלות היומיומית, קושי בתכנון ועמידה בלוחות זמנים, איחורים, קושי עם ארגון וסדר, הפרעה בזיכרון לטווח קצר (זיכרון העבודה), "קוצים בטוסיק", תזזיתיות, קושי לשבת יותר ממספר דקות במקום אחד, אי שקט של הרגליים, צורך להחזיק חפצים בידיים ולשחק עמם ללא הפסקה, דיבור ללא הפסקה, מהיר ואסוציאטיבי וכו'. התסמינים מופיעים במינונים ועוצמות שונות בילדים ובהתאם יהיו גם רמת ההפרעה התפקודית היומיומית והמצוקה אצלם וכן הקושי שמלווה את ההורים והצוות החינוכי בגיל הילדות ובגיל ההתבגרות.

כיצד מתאפיינת הפרעת קשב אצל מבוגרים?

הופעתה של הפרעת הקשב והריכוז בגיל המבוגר נשענת על מודעות לבעיה, על אופי אוכלוסיית המבוגרים ועל עצמת התסמינים המקשים על מגוון רחב של תחומי החיים. המבוגרים הפונים לבקשת עזרה לרופא המשפחה ובהמשך לנוירולוג או לפסיכיאטר, עושים זאת עקב מצוקה הנובעת מתלונות מגוונות כגון שכחנות או "הפרעת זיכרון", הסחת דעת בקלות, נטייה לדחיינות דברים, קופצנות, תזזיתיות, תחושת כישלון וחוסר מיצוי עצמי (בהשוואה לסביבה). נוסף על כך אופייניות תלונות על קושי להתרכז במטלות פשוטות, במציאת מקום עבודה ובשמירה עליו, בהתארגנות ובניהול הזמן, בשמירה על רצף המחשבה (מחשבות נודדות) וכן מגבלות חברתיות עקב קושי בשמירה על חברויות וקשר בין-אישי לאורך זמן.

מה היא השכיחות של הפרעת קשב ?

הפרעת קשב וריכוז מוערכת בכ-10% מילדי בית ספר בגילאים 12-6 שנים עם שכיחות גבוהה יותר בבנים. ההערכה כיום היא כי אחוז הילדים עם הפרעת קשב וריכוז שיוסיפו לסבול בבגרותם הוא כ-70%-60% ושכיחותה מגיעה לכדי 5% באוכלוסייה המבוגרת. היחס בין נשים לגברים הוא 1:6 בילדים ו-1:1 במבוגרים. העובדה כי היחס בין גברים לנשים משתווה באוכלוסייה המבוגרת קשורה ככל הנראה להתמתנות ו/או הסתגלות ו/או היעלמות התסמינים ההיפראקטיביים בבנים ו"הצפה" של הבנות ש"פוספסו" בילדותן.

אבחון:

האבחנה של הפרעת קשב נסמכת על תולדות מהלך חיי המטופל מילדותו ועד לרגע שבו נערך האבחון, על קריטריונים של קשב והיפראקטיביות לפי DSM V ושאלונים וסולמות הערכה מותאמים לילדים ולמבוגרים, על בדיקות עזר קליניות ולעיתים גם ממוחשבות לפני ולאחר מתן תרופה לשם הערכת תפקודי הקשב. כמו כן נבדקים תולדות תורשה של הפרעת קשב בבני משפחה.

טיפול:

הטיפול בהפרעת קשב בילדים ובמבוגרים זהה וכולל שילוב של טיפול תרופתי והתנהגותי. הטיפול התרופתי מבוסס על תכשירים המגבירים את פעילותה של המערכת הדופמינרגית והנוראדרנרגית במוח כך שריכוז החומר באותם אתרים במוח, שבהם קיים הליקוי, יעלה וישפר את התסמינים שנובעים מאותו חסר בחומרים אלו. טיפול זה הוכח כמשפר את התסמינים הקשורים לקשב ולהיפראקטיביות. עם זאת הטיפול התרופתי לעיתים אינו מספיק, בעיקר במטופלים שלאורך השנים סיגלו לעצמם דפוסי התנהגות המקשים על תפקודם בתחומים שונים, כמו ארגון, תכנון וניהול נכון של סדר עדיפויות, אימפולסיביות, קפיצה ממטלה למטה וכו'. כל אלו יכולים להביא למצוקה ולתחושות של החמצה, כישלון וערך עצמי נמוך אצל המטופל שדורשים את הטיפול המשולב התרופתי וההתנהגותי כאחד.

Asset 56 מטפלים בהפרעות קשב וריכוז
איתמר חיים מלמד
Asset 58
איתמר חיים מלמד
שנות ניסיון 12
Asset 57
Asset 60
מטפל באמצעות ריצה
כרמיאל והסביבה
Asset 59
Asset 60
מאמן אישי / קואוצר
 
 
ענת דומוש
Asset 58
ענת דומוש
שנות ניסיון 16
Asset 57
Asset 60
מאמנת אישית / קואוצרית
באר שבע והסביבה
Asset 59
Asset 60
מטפלת באמצעות גינון
באר שבע והסביבה
Asset 59
תמר אולמן
Asset 58
תמר אולמן
שנות ניסיון 15
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
הוד השרון והסביבה
Asset 59
Asset 60
מנחת הורים
 
 
^