דף מידע
object.author
Asset 52 מאת: נתי רונאל, פרופסור לקרימינולוגיה
Asset 40 05 פברואר 2020

מהי התמכרות?

השם התמכרות כולל משפחה של התנהגויות ולצדן מצבי הכרה שמאופיינים בצורך כמו-כפייתי לחזור עוד ועוד על ההתנהגות או אל המצב ההכרתי המסוים. ההתמכרויות שנחשבות דרמטיות יותר בהופעתן הן לחומרים משני מצב הכרה (סמים, אלכוהול ותרופות מסוימות) ולהתנהגויות חריגות (למשל, הימורים), אולם דרמת ההתמכרות יכולה להיות קיצונית גם עם התנהגויות לכאורה תמימות ואף חיוניות כמו אכילה, ניהול מערכות יחסים זוגיות, סקס ושימוש במחשב. המאפיין המשותף להתמכרויות השונות הוא הכפייתיות, כך שההתנהגות המסוימת ומצב ההכרה הנלווה לה פועלים כמו היו הצורך הקיומי הבסיסי ביותר של האדם, לעתים יותר מאשר צרכי הקיום הבסיסיים הטבעיים. מאפיין נוסף קשור הוא שההתנהגות ומצבי ההכרה האופייניים תופסים נפח גדול מסך החיים הכולל של המכור. נפח זה כולל את ההתנהגות ההתמכרותית עצמה וגם התנהגויות נלוות אופייניות כמו הכנה להתנהגות ההתמכרותית (למשל, השגת מימון לקניית סמים, רכישה הסם וכדומה) או תיקון הנזקים שנגרמים כתוצאה מההתמכרות (למשל, כניסה חוזרת ונשנית, זמנית, למשטר דיאטה לשם ״מזעור הנזק״ במקרה של התמכרות אכילת יתר). האדם המכור עוסק באופן כפייתי במושא ההתמכרות בתוך מהלך החיים הכולל ולא רק בזמן ההתנהגות המסוימת, עיסוק שהוא מחשבתי, רגשי, חברתי והתנהגותי.

מתי ללכת לטיפול בהתמכרות?

לאור זאת, אם אנחנו רוצים לבחון את עצמנו או את הקרובים לנו בשאלה האם אנחנו או הם סובלים מהתמכרות, נבדוק מקרוב התנהגויות שמועדות להתמכרות, כמו שימוש בחומרים משני מצב הכרה, הימורים, עיסוק אובססיבי בסקס, במערכות יחסים או באכילה. השאלה שנציב לעצמנו היא מידת החשיבות שאנחנו (או הקרובים לנו) מייחסים להתנהגויות הללו - כמה נתאמץ כדי לקיים אותן? מה קורה כאשר ההתנהגות נחסמת מפנינו או נמנעת – למשל, כשלא ניתן לשתות אלכוהול גם כשרצינו, לעשן סמים, לגלוש לפורנו או התנהגויות אחרות? על מה נהיה מוכנים לוותר כדי לקיים בכל זאת את ההתנהגויות ומה כבר הספדנו בחיים בגללן? חיבור התשובות יוכל להצביע על אפשרות קיימת לבעיית התמכרות, וכדאי להמשיך מכאן לייעוץ עם איש מקצוע מתאים שמתמחה בטיפול בהתמכרויות שונות.

איך מטפלים בהתמכרויות?

המכשול המרכזי של הטיפול בהתמכרויות הוא שההתנהגות עצמה נתפסת באופן מאוד חיובי ומתגמל עבור המכור עצמו והפיתוי לחזור אליה גדול מאוד הן לשם ההנאה והעניין והן לשם ההתחמקות מהתמודדות עם אתגרי החיים השונים. היות וכך, האדם המכור נוטה להמעיט בערך הנזק הנלווה להתמכרות ואף להכחיש לגמרי את עצם קיום הבעיה. מכשול נוסף, קשור לקודם, הוא הנטייה של אדם מכור לחזור אל ההתמכרות הפעילה (״מעידה״ ו״נפילה״) תוך כדי ניסיונות הגמילה וההחלמה. טיפול לרוב ינסה להתמודד עם תפיסת החומרה המופחתת ועם ההכחשה ויסייע למכור למצוא אמצעים אחרים, רצוי מבוססים על משאבים פנימיים, הן להשגת סיפוק עמוק ומתמשך מהחיים והן להתמודדות עם אתגרי החיים השונים. מבין שיטות הטיפול השונות בולטת במיוחד שיטת ״שנים-עשר הצעדים״ שהתפתחה בשנות השלושים של המאה העשרים מתוך ארגוני עזרה-עצמית של מכורים, כמו אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) או מכורים אנונימיים (NA) והצליחה לסייע למיליונים רבים של מכורים להתמכרויות שונות מרקע תרבותי ולאומי מגוון ביותר. תוכנית שנים-עשר הצעדים אומצה בחום על ידי הממסד המקצועי המטפל בהתמכרויות וכיום מרבית מרכזי הטיפול בבעיה זו בעולם כולו נעזרים לפחות בחלק מכלי השינוי והשפה הטיפולית שלה. תוכנית זו מאופיינת בהיותה מתייחסת לשלושה ממדי קיום: התנהגותי, נפשי ורוחני ומציעה מענה משולב לאתגרים שכל ממד מציב בפני המתמכר. בנוסף, התוכנית מדגישה את החשיבות של רשת התמיכה החברתית באדם המכור וגם את היות ההחלמה מהתמכרות תהליך ארוך-טווח, אולי לכל החיים.

Asset 56 אנשי מקצוע המטפלים בהתמכרויות
בינה לוז
Asset 58
בינה לוז
שנות ניסיון 3
Asset 57
Asset 60
מנחת NLP
תל אביב
Asset 59
 
 
 
 
דינה מאור
Asset 58
דינה מאור
שנות ניסיון 31
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
קריות והסביבה
Asset 59
Asset 60
עובדת סוציאלית
תל אביב
Asset 59
תומר שם טוב
Asset 58
תומר שם טוב
שנות ניסיון 2
Asset 57
Asset 60
מנחה NLP
בקעת אונו
Asset 59
Asset 60
מאמן אישי / קואוצר
תל אביב
Asset 59
^