דף מידע
object.author
Asset 52 מאת: פרופ' גיל גולדצוויג, פסיכולוג קליני
Asset 40 12 פברואר 2020

הסבר על חרדה

עפ"י ה – DSM 5 (ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי) הפרעות חרדה הן קבוצה של הפרעות הבאות לידי ביטוי בפחד או חרדה מוגזמים. פחד מתייחס לתגובה רגשית כתוצאה מאיום ספציפי (אמיתי או מדומה) בעוד חרדה מתייחסת בד"כ לתחושה כללית שמשהו רע עומד לקרות בעתיד. קבוצה זו כוללת מספר סוגים של הפרעות כמו פוביות ספציפיות (פחד ממצב, תופעה או גירוי ספציפי), המתאפיינת בדאגה כללית מתמשכת, חרדה חברתית ועוד. הפרעות חרדה מתפתחות בילדות וממשיכות לבגרות אם הן לא מטופלות. רובן מופיעות יותר אצל נשים.

במה מאופיינת החרדה?

הפרעות החרדה יתאפיינו בפחד וחרדה מוגזמים אל מול מצב או סיטואציה מסויימת עד כדי פגיעה בתפקוד היום יומי (למשל, קושי לעלות לקומות גבוהות במקרה של פחד גבהים). בד"כ הפרעות חרדה מתאפיינות בתגובה רגשית (תחושת פחד), קוגניטיבית (המחשבה שמשהו רע עומד לקרות) ופיזיולוגית (מתח שרירים בחרדה ותגובות של מערכת העצבים האוטונומית כמו דופק מואץ והזעה בפחד או פוביה). התגובה יכולה גם לכלול התקף פאניקה – תגובת חרדה קיצונית המתבטאת בעיקר בסימפטומים פיזיולוגיים אשר מתפתחת בזמן קצר (דקות). בכל מצב בו מרגישים שפחד או דאגה גורמים פגיעה משמעותית באיכות החיים מומלץ לפנות לאבחון ע"י איש מקצוע.

כיצד מטפלים בחרדה?

בהפרעות חרדה ניתן לטפל בטיפול תרופתי - נוגדי חרדה. הטיפול הפסיכולוגי המומלץ הוא טיפול קוגנטיבי התנהגותי שיכלול התמודדות עם המחשבות השליליות האוטומטיות שמלוות את ההפרעה, טכניקות ויסות רגשי, חשיפה הדרגתית לגורמי החרדה. לעיתים בשילוב של תרגילי הרפייה, דמיון מודרך, היפנוזה או ביופידבק.

Asset 56 אנשי מקצוע המטפלים בחרדה
אראל הר-טוב
Asset 58
אראל הר-טוב
שנות ניסיון 6
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
תל אביב
Asset 59
Asset 60
קרימינולוגית
 
 
סיגל לב ארי
Asset 58
סיגל לב ארי
שנות ניסיון 17
Asset 57
Asset 60
מטפלת בהבעה ויצירה
קיסריה והסביבה
Asset 59
Asset 60
מנחת הורים
הוד השרון והסביבה
Asset 59
ד"ר אורלי ירוסלבסקי
Asset 58
ד"ר אורלי ירוסלבסקי
שנות ניסיון 25
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
כרמיאל והסביבה
Asset 59
Asset 60
תהליכי ריפוי עצמי
עכו - נהריה והסביבה
Asset 59
^