דף מידע
object.author
ic_topics

ביופידבק - המדריך המלא

Asset 52 מאת: אדר לביא, פסיכולוג חינוכי, ומטפל ביופידבק
Asset 40 18 מאי 2020

מהו ביופידבק?

ביופידבק הוא אמצעי להיות באיזון רגשי טוב יותר. הוא מסייע לנו להיות יותר עמידים מול הלחצים של החיים ומול פחדים וכעסים. מכשור הביופידבק נותן לנו משוב אודות רמת המתח שלנו ורמת הרגיעה שלנו, ובעזרת המשוב נשכלל את היכולות שלנו להירגע ולנהל לחצים.

מה מודדים?

המכשור בביופידבק מודד משתנים גופניים כגון: נשימה, דופק, זעה, מתח שרירים וטמפרטורה. מדדים אלה קשורים בתגובה הגופנית שלנו למתח לחץ וחרדה.

מה המטרה?

מטרת העל של ביופידבק היא ליצור גמישות טובה יותר במערכת העצבים שלנו, להרגיש יותר שליטה במצבי חיים ויותר חופש לקבל החלטות ממקום שקול ונינוח.

מה רואים על המסך?

בתוכנת המחשב ניתן לראות גרף המראה את ההתרגשות שלנו או משקף את מידת ההתרגעות (למשל: גרף עולה מראה עליה בהתרגשות וגרף יורד מדגים התרגעות). ניתן גם לצפות במשחקים ואנימציות המתקדמים לפי מידת העוררות וההתרגעות.

כיצד ביופידבק עוזר? התכנית הטיפולית

טיפול באמצעות ביופידבק הנו, לרוב, טיפול ממוקד ומוגבל זמן. ההתמקדות היא בנושא שגורם סבל ומצוקה והמטפל בוחר להתמקד בו: לחץ, חרדה, התפרצויות זעם, קושי בהרדמות, כאבים הקשורים בלחץ... שלבים בטיפול הם:

א. המטופל לומד להכיר את התופעות הגופניות והמחשבתיות ולתאר אותן (לרוב זה כבר מרגיע).

ב. בהמשך מתנסים בשיטות שונות של התרגעות: נשימה, כיווץ והרפיה של השרירים, דמיון, דיבור עצמי, ותשומת לב לתחושות ולמחשבות מלחיצות.

ג. המטופל מתבקש להתאמן בבית וכשהוא מגיע לטיפול אפשר לראות את ההתקדמות שלו.

ד. לומדים ליישם את הנלמד במצבים מאתגרים, ומצבי חיים שונים.

למי הטיפול מיועד?

הטיפול בביופידבק מתאים לילדים ולמבוגרים והוא מאפשר שיפור במגוון רחב של תופעות הקשורות במתח וחרדה, וכן בתופעות פסיכוסומאטיות (למשל כאב בטן לפני בחינות). אנשים רבים נעזרים בביופידבק, ביניהם אנשים השואפים לשפר יכולות בספורט, בהופעה מול קהל, בניהול, וכן כאלה שמעוניינים בהפחתת גורמי סבל ושיפור באיכות החיים.

התוצאות:

מחקרים על יעילות הטיפול בביופידבק מצביעים על יעילות במגוון רחב של תופעת וסימפטומים. הניסיון המצטבר שלנו ומעקב אחרי תוצאות הטיפולים מראה:

א. אחוזי נשירה מעטים מאד יחסית לטיפולים סטנדרטיים.

ב. רוב הפונים מדווחים על שיפור בסימפטומים ולמעלה ממחציתם מדווחים על שיפור משמעותי בתחומים שהוגדרו כמטרות הטיפול.

ג. דיווח על שינוי נשמר גם לאחר שלושה חודשים ושישה חודשים.

לסיכום:

טיפול באמצעות ביופידבק הנו טיפול ידידותי, ממוקד, לרוב קצר, והוא מאפשר הקלה מהירה יחסית בגורמי סבל הנובעים ממתח נפשי וממחשבות מלחיצות. שילוב ביופידבק עם גישות נוספות כגון מיינדפולנס וטיפול קוגניטיבי התנהגותי, יכול לסייע לנו, באמצעות יכולת הרגיעה שרכשנו, להגיע גם לתובנות לגבי כיווני דרך ויצירת שינוי בחיינו.

 

התמונה מאתר 

https://www.verywellmind.com/what-is-biofeedback-2794875

 

Asset 56 מטפלי ביופידבק
עידן מורדל
Asset 58
עידן מורדל
שנות ניסיון 7
Asset 57
Asset 60
פסיכולוג
רמת השרון - הרצליה
Asset 59
 
 
 
 
אייל דותן
Asset 58
אייל דותן
שנות ניסיון 16
Asset 57
Asset 60
פסיכולוג
נס ציונה - רחובות
Asset 59
 
 
 
 
שלי כהן
Asset 58
שלי כהן
Asset 60
פסיכותרפיסטית
תל אביב
Asset 59
Asset 60
מטפלת התנהגותית קוגניטיבית
חיפה והסביבה
Asset 59
^