דף מידע
object.author
Asset 52 מאת: דר' איריס הרץ, פסיכותרפיה, טיפול חובק תרבויות ושפות, מומחית להפרעות אכילה, דיכאון וחרדה. בעלת קליניקה פרטית בבנגקוק-תאילנד
Asset 40 08 פברואר 2020

מה היא הפרעת אכילה?

הפרעת אכילה הינה שם כולל לדפוסי אכילה אינם נורמטיביים החל מצמצום אכילה (אנורקסיה ) הגזמה באכילה (זלילה), אכילה מופרזת ואז הוצאה של האוכל (הקאה או שימוש במשלשלים) ואף אכילה סלקטיבית (אכילה של מזונות מסויימים בלבד). הפרעות אכילה מוגדרות ההפרעות פסיכיאטריות כמצויין לעיל; אנורקסיה, זלילה, בולימיה ואכילה סלקטיבית ובשנים האחרונות ישנן הגדרות נוספות.

כיצד מאבחנים?

איבחון של הפרעות אכילה ייעשה על ידי איש מקצוע מומחה להפרעות אכילה; פסיכולוג, פסיכיאטר או רופא. ניתן לאבחן הפרעה זו כבר בגיל צעיר אם כי כדאי להמנע מאבחון מוקדם מידי במיוחד אצל ילדים ומתבגרים. סימנים מוקדמים לאיבחון; לבישה של בגדים ארוכים גם בימים חמים, בילוי ממושך בשירותים ו/או במקלחת, דיכדוך ומצברוח הפכפך, הסתגרות פיזית ורגשית. אצל בני נוער עלולה להימצא ירידה בלימודים וחוסר רצון בקשרים בינאישיים.

שכיחות

הפרעת אכילה שכיחה יותר בנערות ונשים אם כי גם בקרב נערים וגברים. מנתונים שנאספו ממרכז המחקר להפרעות אכילה בוושינגטון בארה״ב בשנת 2013 נמצא כי 1.6 אחוז באוכלוסיות הנשים ו- 0.8 אחוז באוכלוסיית הגברים, יסבלו מהפרעות אכילה בשלב כלשהו בחייהם במדינות מפותחות. אופיינית בקרב מתבגרות בגילאי 15-18 אופיינית בקרב נשים לאחר לידת הילד הראשון וגברים בגילאי 18-22, בסיום התפתחות המינית

כיצד מטפלים?

הטיפול בהפרעת אכילה יכול להיעשות על ידי איש מקצוע מומחה ובאמצעות תרפיה ממושכת ותכלול את המטופל ובני משפחתו במקביל. רצוי לשלב דיאטן ואף פסיכיאטר על מנת לשלב טיפול תרופתי במידת הצורך. כאשר המטופל ממשיך בשגרת חייו, אך במקרים בהם נשקפת סכנה לחיי המטופל או ששיתוף הפעולה נמוך מאוד, ניתן להיעזר במסגרת אשפוזית המספקת השגחה רפואית, הקפדה על תזונה נכונה ומסגרת טיפולית נפשית מכילה ומקיפה על מנת למנוע התפתחות של הפרעות אכילה.

Asset 56 מטפלים בהפרעות אכילה
שמרית גוטמן עידן
Asset 58
שמרית גוטמן עידן
שנות ניסיון 17
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
נס ציונה - רחובות
Asset 59
Asset 60
עובדת סוציאלית
שפלה
Asset 59
^