דף מידע
object.author
ic_topics

אנקופרזיס - איך נפטרים מה"התלכלכות" הזו?

Asset 52 מאת: ד"ר עדי פכטר-אלט PhD M.S.W, פסיכותרפיה קוגנטיבית התנהגותית. מומחית לטיפול באנקופרזיס (הצטאות)
Asset 40 03 מרץ 2020

מה זה אנקופרזיס?

בעיית האנקופרזיס בקרב ילדים נפוצה הרבה יותר ממה שרובנו כהורים נוטים לחשוב או להאמין. היא נפוצה עד כדי כך שאפילו קיבלה שם עברי: הצטאות= צואה +התלכלכות. כמה עובדות על הצטאות ובעיקר על היכולת לטפל בה ולמגר אותה:

1. כ 4% מהילדים, 3% בנים ו- 1% בנות, בגילאים 4-12 סובלים מהצטאות (לפעמים נדמה שההורים סובלים יותר...). הכוונה כמובן לילדים שכבר עברו גמילה מחיתולים ועדין מפרישים לעיתים קרובות את צואתם בתחתונים.

2. מדובר בתופעה פיזיולוגית והתנהגותית- הגורם העיקרי לאנקופרזיס הוא עצירות והתאפקות. אגירת הצואה גורמת להתפתחות גוש צואה גדול במעי, המביא לשיבוש מנגנון היציאות התקין.

3. תופעת ההצטאות הולכת ומתרחבת בעולם המודרני וקשורה בעיקר בנושא של זמן..."אין לי זמן..."

4. היא אינה חולפת מעצמה על כן ניתן למצוא גם נערים ונערות עם הצטאות.

5. יש אפשרות לטפל בבעיית ההצטאות בטיפול התנהגותי- קוגניטיבי, עם הצלחה של מעל 95% בפרק זמן קצר.

איך ניתן לטפל באנקופרזיס?

כאשר מבינים את החיבור בין 5 הנקודות הללו קל יותר לטפל בהצטאות באופן יעיל. את הטיפול הזה פיתחתי ויישמתי בעשור האחרון במסגרת עבודתי כמנהלת העבודה הסוציאלית בביה"ח לילדים רות רפפורט וכעו"ס רפואית ביחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים. במשך השנים פגשתי מאות ילדים ומתבגרים שסבלו מעצירות; עצירות והצטאות; הצטאות ללא עצירות וכל וריאציה אפשרית אחרת. בכדי לבנות טיפול המותאם לכל משפחה (הורים וילדם) צריך הרבה מאד ידע מקצועי ובמקרה שלי גם ניסיון אישי. לפני כ-12 שנה, חצי שנה לאחר גמילה מלאה מחיתולים בתי הרביעית פיתחה הצטאות קשה. כאשת מקצוע בטיפול קוגניטיבי -התנהגותי (CBT) התחלתי להתעמק בנושא ולחפש טיפול. בעבר היה מקובל ליחס לתופעה קושי רגשי, קושי בהתקשרות, אצירת סוד וכו' ולשים את הטיפול הנפשי בילד במרכז. במקביל, להשתמש בטיפולים רפואיים שהיו מרביתם פולשניים. הייתה לכך הצלחה אך לא באחוזים שקווינו להם. בחזרה למקרה הפרטי שלי: כהורים, התרגלנו למצב ההצטאות... והטיפול התעכב. עד לאירוע בו בתי לכלכה את כל השטיח אצל החברה. בשפה מקצועית אגיד כי כדי ליצור שינוי צריך אירוע שיזעזע ויניע לפעולה...מאותו רגע היה ברור שאין ברירה חייבים למצוא טיפול יעיל ומידי. כי כל מקרה בודד הוא 100% הצלחה או כשלון. כך מתוך הכלים ההתנהגותיים קוגניטיביים והידע הפיזיולוגי, פתחתי מודל טיפול משולב, המבוסס על ידע טיפולי, ידע רפואי ובדיקת תוצאות. תוכנית הטיפול נמשכת כ- 3 חודשים, כוללת מספר משימות פשוטות, מחויבות שלנו ההורים ושיתוף פעולה של הילד/ה. חלקה הראשון של התוכנית הוא שינוי ההתנהגות וחלקה השני הוא שימור התוצאות והפיכתם להתנהגות טבעית עצמאית. שיתוף הפעולה של הילדים (שלעיתים קרובות ההורים חוששים שלא יתרחש) נובע מתחושת הצלחה והופך מהר מאד מבלתי אפשרי לאפשרי ופשוט. ראשונת ה"מטופלות" הייתה בתי אשר בתוך 3 חודשים הפכה 100% עצמאית ללא בעיות הצטאות! היום מדובר במודל הנלמד במסגרת קורסים לתואר שני בעבודה סוציאלית טיפולית, ואני גאה ללמדו. טיפול זה הפך למומחיותי בזכות אמירה של אחד הפרופסורים בתחום הגסטרו ילדים "כאשר יש לך פתרון טיפול כזה אם לא תשתמשי בו זה לא מקצועי ולא מוסרי כלפי הילדים והורים" מאז טפלתי במאות ילדים.

איזה טיפים ניתן לתת להורים?

1. לפני הגעה לטיפול התנהגותי חשוב להיבדק ע"י רופא ילדים/ גסטרואטרולוג ילדים.

2. גם אם נראה שלילד זה לא מפריע, אם לכם זה מפריע- זו סיבה מצוינת להתחיל טיפול.

3. אל תכעסו על הילד או תעליבו אותו, גם הוא רוצה את השינוי אבל צריך אתכם בכדי לעשותו. והכי חשוב - אתם ההורים שלו ויודעים מה טוב עבורו ובעיקר יודעים איך לעזור לו להצליח, המטפל/ת כאן רק כדי לסייע ולתת לכם את הכלים להצלחה.

Asset 56 מטפלים באנקופרזיס
עדי פכטר-אלט
Asset 58
עדי פכטר-אלט
שנות ניסיון 25
Asset 57
Asset 60
מטפלת התנהגותית קוגניטיבית
זכרון וחוף הכרמל
Asset 59
Asset 60
עובדת סוציאלית
חדרה והסביבה
Asset 59
^