דף מידע
object.author
Asset 52 מאת: איריס ג.כהן, MA דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ומטפלת בתנועה, 050-7056280 קליניקה בביאליק 32, רמת גן
Asset 40 09 אוקטובר 2020

מה זה "טיפול בתנועה"?

זהו טיפול שבו התנועה היא הכלי המרכזי לסיוע נפשי למטופל.ת. טיפול בתנועה מסייע לאדם להתחבר דרך הגוף והתנועה לכוחות היצירה והריפוי הקיימים בו- עצמו. התנועה משמשת כלי להתבוננות במטופל.ת, ליצירת קשר, להבעת עולמו הפנימי המודע והלא מודע ולטיפוח החיבור בין גוף לנפש. זאת מתוך הבנה שחיזוק הקשר בין הגוף לנפש תורם לביטחון העצמי, לתחושת הרווחה האישית ולאיכות החיים.

האם צריך לדעת לרקוד כדי להיות בטיפול בתנועה?

לא. בין אם את.ה אוהב.ת לרקוד ובין אם לא, טיפול בתנועה מתבסס על ההבנה שהתנועה מסמלת חיים והיא קיימת בנו מהרגע שאנו נוצרים. אנו 'יצורים נעים', בגוף ובנפש. התנועה היא הביטוי לשינוי שאנו עוברים ללא הפסק כבני אדם מהרגע שאנו נוצרים ועד הרגע שאנו עוזבים את העולם. התנועה היא גם הדרך שלנו להכיר את העולם וללמוד על עצמנו. הרבה לפני הדיבור, אנחנו יצורים חשים, מרגישים ומדברים עם הגוף והתנועה שלנו. התנועה טבעית לנו עד כדי כך שאיננו שמים לב אליה. התנועה היא שפה גופנית, היא מסמלת או 'מדברת', מבטאת את עולמנו הפנימי; חוויות שעברנו, תחושות בלתי מדוברות, רגשות (שמחה, התרגשות, תשוקה, עצב, כאב, כעס, פחד ועוד) ורצונות. דרך התנועה מתאפשר למטפל.ת ולמטופל.ת להתבונן ביחד על החוויות והקשיים שעמם מתמודד.ת המטופל.ת ובאמצעות התנועה מתאפשרים תהליכי ההתערבות ויצירת השינוי המיוחל. מתוך ההבנה שתנועה מסמלת חיים ובריאות, חשוב גם לשים לב למצבים בהם התנועה 'נתקעת' ולסייע למטופל.ת להשתחרר מהקפאון ולהתחבר מחדש לכוחות שבו.

למי מיועד טיפול בתנועה?

לכל מי שרוצה ומרגיש.ה שעבודה באמצעות הגוף והתנועה תוכל לסייע לו או לה. החל בפעוטות והוריהם, ילדים הסובלים מבעיות רגשיות והתנהגותיות, לסובלים מקשיי תקשורת, לבעלי לקויות למידה, למי שמתקשה בהבעה רגשית ושפתית ועוד.

לאלו קשיים יכול להתאים טיפול בתנועה?

מגוון הקשיים בהם אני מטפלת- קשיים בקשר בין הורים לילדים, ביטחון עצמי נמוך, דימוי עצמי נמוך, קושי חברתי, ביישנות, חרדה, התפרצויות זעם, מצבי רוח ודכדוך, תוקפנות, פחדים, קשיי וויסות, קשיים בקבלת סמכות, חוסר שקט ולחץ ועוד.

כיצד זה מתבטא בפועל?

טיפול בתנועה יכול להתבטא באופן שונה בהתאם למגוון הכלים העומדים לרשותי וכמובן בהתאם לנטיות ולצרכים של המטופלים; גילם ומטרות הטיפול שלשמם אנו נפגשים. למשל, טיפול בילדים יתבטא לרוב באמצעות משחקי תנועה ושימוש במתקנים מותאמים ואילו טיפול במבוגרים יתבטא בהכוונה עדינה לייצוג החוויה באמצעות התנועה, לעיתים בליווי מוסיקה מתאימה. לעיתים קרובות אני משתמשת בכלים נוספים כמו תרפיית משחק עם ילדים (Play therapy) או בכלים מהאומנויות: שירה, מוסיקה, חומרים מהאמנות הפלסטית, בובות, תיאטרון, משחקי תפקידים, סיפורים וגם משחקי קופסא ועוד. לעיתים, כשעולה צורך וזה מתאים אני מקבלת לטיפול דיאדי, טיפול בהורה ובילד ביחד.

Asset 56 מטפלים בתנועה
סיגל לב ארי
Asset 58
סיגל לב ארי
שנות ניסיון 17
Asset 57
Asset 60
מטפלת בהבעה ויצירה
קיסריה והסביבה
Asset 59
Asset 60
מנחת הורים
הוד השרון והסביבה
Asset 59
מירי יריב
Asset 58
מירי יריב
Asset 60
מטפלת בהבעה ויצירה
חיפה והסביבה
Asset 59
Asset 60
מנחת הורים
 
 
אפרת בן ארי
Asset 58
אפרת בן ארי
שנות ניסיון 12
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
חדרה והסביבה
Asset 59
Asset 60
מנחת הורים
 
 
^