דף מידע
object.author
ic_topics

טראומה ופוסט טראומה

Asset 52 מאת: דר' נורית גפני, פסיכותרפיסטית, מטפלת ומדריכה בהבעה ויצירה,. משרתת במילואים בחוליית חוסן. עובדת כמטפלת ב"מסע שחרור" לאיתור וטיפול בטראומה בחיילים קרביים לאחר השחרור. עובדת עם נשים נפגעות מינית.
Asset 40 04 מרץ 2020

מה משמעות המושג 'טראומה'?

משמעותה המקורית של המלה היוונית "טראומה" היא פציעה, או פגיעה ברקמת גוף. השימוש במושג "טראומה נפשית", מתאר מצב בו אדם חווה אירוע קשה, הגורם לו לפציעה בנפשו. טראומה היא איום קיצוני הישרדותי אליו מצטרפת תחושת חוסר אונים אל מול האיום. האדם מרגיש כי אינו יכול להתמודד עם האירוע באופני ההתמודדות הידועים לו. כלי ההתמודדות הידועים לאדם, אינם יכולים לעמוד לרשותו באירוע הזה. האירוע מהווה שבירת רצף שיגרת החיים. חשוב לציין כי התגובה לאירוע טראומטי היא סובייקטיבית ולא כל אדם יגיב באופן זהה לאותו אירוע. כיום נהוג לאפיין אירוע כטראומטי רק אם הוא מורגש כטראומה על ידי מי שחווה אותו.

מה הם מאפייני התגובה הטראומטית?

בטווח המיידי, כל אדם מגיב בתגובות רגשיות וגופניות חזקות לאירוע טראומטי. ברוב המקרים, התגובות נחלשות עם הזמן. ניתן לחלק את מאפייני ההתמודדות עם אירוע טראומטי לכמה שלבים:

1. 0-48 שעות מהאירוע נוכל למצא תחושות של בדידות, חוסר התמצאות במרחב, בלבול, חוסר אונים, פאסיביות, קטטוניה, ניתוק חלקי או מלא, תגובות רגשיות סוערות, חוסר שליטה

2. 48 שעות עד כחודש- תחושות של: - הימנעות – האדם משתדל להמנע מכל דבר שעלול להזכיר לו את האירוע, הוא חווה צמצום וקהות רגשית. - עוררות יתר: האדם נזהר ובוחן את סיבתו, מודע לכל מה שקורה, תגובות גופניות של דפיקות לב מואצות, הזעה, רעד, נדודי שינה, דריכות, רגזנות - חודרנות: חוסר יכולת להפסיק לחשוב על מה שקרה, מחשבות פולשניות וטורדניות, חלומות, סיוטים, שחזור האירוע בפלשבקים, תמונות או סרטים.

כאשר תגובות ההימנעות החודרנות ועוררות היתר ממשיכות גם לאחר 3 חודשים אנו מגדירים את האדם כמי שחווה פוסט טראומה- PTSD.

לחיות עם PTSD

כיום ידוע לנו כי טראומה ממשיכה להפעיל את מערכות הגוף באזעקות שווא, הנתפסות כמצבי חירום. המערכת ממשיכה לטעון את עצמה ולצבור אנרגיה עודפת מבלי שתיווצר פעולת ריקון, איזון וחידוש כוחות. המערכת המרגיעה אינה זמינה ואינה מגיעה לידי ויסות והרגעה. האדם הטראומטי מרגיש במלחמה מתמדת מחוץ ובתוך גופו, הוא חש חוסר שליטה, עייפות, סכנה וחוסר ביטחון. מתוך כך מופיעות גם מחלות גופניות: יתר לחץ דם, כאבי שרירים ושלד פיברומיאלגיה ומחלות נוספות. תחושת הסכנה המתמדת וחוסר ביטחון מערערת את מערך היחסים של האדם עם סביבתו. רבים מהסובלים מטראומה מתקשים לתפקד במערכות יחסים או בעבודה, עולמם החיצוני מצטמצם, התנהגויותיהם נמנעות ומתכנסות פנימה. כדי להימנע מהרגשות והתחושות הבלתי נסבלות, מתרחש ניתוק, (דיסוציאציה), ברמות שונות: בגוף, ברגש, בקוגניציה, בין פנים לחוץ ובין האדם לסביבה.

מתי לגשת לטיפול?

אם את/ה או מי מבני המשפחה היה עד או חלק מאירוע או אירועים שוברי שיגרה המלווים תחושת חוסר אונים ( "צבע אדום", תאונה, אובדן, פגיעה מינית, פעילות צבאית או משברי חיים אחרים), אם את/ה חש/ה כי יש שינוי בתחושת הדריכות, בעיות בשינה, חוסר שקט, דפיקות לב, לחץ או הימנעות מפעילויות אותן אהבת בעבר. אם חלפו שלושה חודשים ויותר מאז האירוע ועדיין תחושות אלה מלוות ומפריעות את שיגרת היומיום. זה הזמן לגשת לטיפול.

איך למצא את הטיפול הנכון ב-PTSD?

כיום ההתייחסות אל PTSD היא כאל טראומה מוכללת הנותנת ביטוי בכל חלקי הגוף והנפש. לכן טיפול מוצלח ב- PTSD מחייב התבוננות על כל מרכיבי הגוף, הנפש ותהליכי החשיבה שנפגעו וכולל הפחתת העוררות ותחושת חוסר האונים וחידוש תחושת הביטחון. וחשוב לזכור, כל תגובה שלכם לאירוע טראומטי היא נורמאלית, האירוע עצמו, אינו נורמאלי .

Asset 56 מטפלים בטראומה
ד"ר אורלי ירוסלבסקי
Asset 58
ד"ר אורלי ירוסלבסקי
שנות ניסיון 25
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
כרמיאל והסביבה
Asset 59
Asset 60
תהליכי ריפוי עצמי
עכו - נהריה והסביבה
Asset 59
רבקה אלקובי
Asset 58
רבקה אלקובי
שנות ניסיון 12
Asset 57
Asset 60
מטפלת בהבעה ויצירה
אשדוד - אשקלון והסביבה
Asset 59
Asset 60
פסיכותרפיסטית
באר שבע והסביבה
Asset 59
דניאלה רז-וינר
Asset 58
דניאלה רז-וינר
שנות ניסיון 28
Asset 57
Asset 60
פסיכותרפיסטית
רמת גן - גבעתיים
Asset 59
Asset 60
מטפלת התנהגותית קוגניטיבית
עפולה והעמקים
Asset 59
^